Bądź na bieżąco

Aktualności

Tajynsza, KZ: Postępy w budowie domu


Bryła budynku naszego domu misyjnego w Tajynszy (Kazachstan) jest praktycznie gotowa, choć przed tamtejszą wspólnotą jeszcze wiele pracy. Trzeba wykończyć i wyposażyć wnętrze. Ale nie można nie zauważyć i nie docenić, jak wiele zrobiono, dzięki wparciu Darczyńców z Polski.
Sezon budowlany w Tajynszy jest bardzo krótki; trwa tylko kilka miesięcy. Mróz i śnieg nie pozwalają na jego wydłużenie. W tym roku dodatkową komplikacją był wybuch pandemii koronawirusa, która sparaliżowała życie w Kazachstanie. Mimo to, rozpoczęta w sierpniu 2018 roku budowa osiągnęła ważny etap - praktycznie zakończono tworzenie struktury domu. Pozostają prace wewnątrz, te jednak będzie można kontynuować nawet w zimie, jeśli tylko uruchomione zostanie ogrzewanie.

Z całego serca dziękujemy wszystkim Ofiarodawcom. Dzięki Wam nasi misjonarze w Kazachstanie będą wkrótce mogli mieszkać i pracować w godnych warunkach. W domu misyjnym księża planują organizować wystawy historyczne poświęcone deportacjom i regularne spotkania modlitewne grup polonijnych. Wielu parafian to potomkowie polskich zesłańców. W 1936 roku Tajynsza była ostatnią stacją, do której docierały ofiary sowieckich wywózek.