Bądź na bieżąco

Aktualności

Syberia: Pielgrzymka do grobu Sługi Bożego Andrzeja Cikoto MIC


O. Tomasz Zając CMF od 22 lat pracuje na Syberii. W 2020 roku dowiedział się, że niedaleko od Bratska znajduje się grób Sługi Bożego O. Andrzeja Cikoto MIC, męczennika czasu komunizmu. 190 km w realiach syberyjskich to żadna odległość. To nadal teren jego parafii (świętych Cyryla i Metodego w Bratsku). Zaczął opowiadać parafianom o o. Cikoto. Owocem była pielgrzymka z parafianami...
+ Szczęść Boże!
Gorąco pozdrawiam z Parafii w Bratsku. (...)
17 czerwca, organizowałem pielgrzymkę na miejsce męczeńskiej śmierci Sługi Bożego Ojca Cikoto. Odprawiłem Mszę Św., i zawieźliśmy intencje naszych parafian. Zainteresowanie wzrasta, jednak ludzie wschodu bardzo cenią sobie miejsca pamięci. Dla nich Ojciec Cikoto już jest święty. Okazało się że jedna z naszych parafianek Liubow Nikołajewna mieszkała w Harbinie w czasie kiedy Ojciec Cikoto tam był. Jej Ojca również zesłali na Syberie, mniej więcej w okresie co i Ojca Andrzeja. Była wtedy w wieku szkolnym. No widziała kilka razy Ojca Andrzeja i wiele o nim słyszała pozytywnego. Cenili go tam ludzie. Ona z przyjaciółmi ufundowała tablicę pamiątkową na Memoriale w mieście Wichoriewka. Oto takie ciekawostki.
W najbliższym czasie planuję kolejne pielgrzymki. Przy okazji będziemy troszczyć się o to miejsce. Dzieki Bogu wszystko w porządku, krzyż i ogrodzenie w dobrym stanie.
Z darem modlitwy o. Tomasz Zając CMF


PS Ta kobieta na zdjeciu to Liubow Nikołajewna