Bądź na bieżąco

Aktualności

Święto Narodzenia Matki Bożej u Marianów


W Jerozolimie już w V wieku obchodzono uroczystość poświęcenia bazyliki w miejscu narodzenia się Matki Bożej. W Bizancjum i w Rzymie święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny było znane w VII wieku i wkrótce stało się jednym z głównych świąt maryjnych. Narodzenie się Maryi było zapowiedzią narodzenia Jezusa Chrystusa.
Ten dzień w Zgromadzeniu Marianów, już od wielu lat, jest dniem składania lub odnawiania ślubów zakonnych. Wielu marianów, szczególnie z młodszego pokolenia, właśnie w święto Narodzenia Matki Bożej, po odbyciu rocznego nowicjatu, składało pierwszą profesję zakonną czyli śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Najpierw składa się je na rok czyli jest to profesja czasowa, którą każdego roku przez kolejne przynajmniej trzy lata odnawia się właśnie 8 września. Po tym czasie, kiedy zakonnik utwierdza się w powołaniu zakonnym i mariańskim może poprosić o śluby wieczyste, które składa się deklarując życie według rad ewangelicznych (czystości, ubóstwa i posłuszeństwa) na zawsze.

Każdego jednak roku, dzień 8 września jest okazją do dziękczynienia za łaskę powołania, ale też do swoistego rachunku sumienia, jak w ostatnim czasie wyglądało życie tymi ślubami. U marianów jest to także okazja do przyjrzenia się jak wyglądało naśladowanie Maryi w jej życiu poświęconym Panu Bogu. Jest to także okazja do prośby o wstawiennictwo Maryi, by życie mariańskie było w pełni oddane Bogu.

8 września w wielu mariańskich parafiach swoje śluby czasowe odnawiają klerycy mariańscy. Taka uroczystość będzie miała miejsce także w parafii NMP Matki Miłosierdzia, na warszawskich Stegnach. Mszy św. sprawowanej o godz. 18.00 będzie przewodniczył O. Prowincjał Ks. Tomasz Nowaczek, który przyjmie odnowienie profesji zakonnej od kilku mariańskich kleryków. Otoczmy ich modlitwą, polećmy także wszystkich mariańskich braci i księży opiece Maryi Niepokalanej, której urodziny dziś obchodzimy.