Bądź na bieżąco

Aktualności

Święcenie pokarmów - na pamiątkę…


Złośliwi mówią, że jeśli chce się zobaczyć ilu parafian liczy konkretna wspólnota parafialna to trzeba przyjść na święcenie pokarmów. Wtedy z koszyczkiem faktycznie przychodzą wszyscy zarówno Ci wierzący, jak i Ci, którzy myślą o sobie, że są wierzący, ale o wierze tak naprawdę niewiele wiedzą albo patrzą na nią tylko przez dziurki wiklinowego koszyczka ze święconką. Przez niego jednak jak woda tak i wiara łatwo przecieka…
W Wielką Sobotę, gdy w liturgii panuje cisza, aż do Wigilii Paschalnej święci się pokarmy na stół wielkanocny. Nie zawsze mamy świadomość, a nawet jeśli w obrzędzie błogosławienia pokarmów uczestniczymy słyszymy słowa, które sporo nam wyjaśniają. Warto je zatem sobie przypomnieć:
 
Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dniu zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby wraz z nimi spożyć posiłek. Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław + ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu i który wziąłeś w swoje święte i czcigodne ręce, aby go przemienić w swoje Ciało.
Baranku Boży, Ty pokonałeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław + to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.
Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław te jajka + znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Pozwól nam wszystkim dojść do Twojej wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
Amen.

Warto może przy tej okazji wspomnieć, że podczas błogosławienia pokarmów, gdy kapłan czyni znak krzyża nad przyniesionymi jajkami, wędlinami, pieczywem, solą… wierni nie żegnają się znakiem krzyża, wszak nie są ani jajkami, ani wędlinami, ani pieczywem czy solą…