Bądź na bieżąco

Aktualności

Rekonstrukcja twarzy o. Stanisława Papczyńskiego


Specjaliści z Zakładu Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Poznaniu zrekonstruowali twarz o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. Nie zachował się żaden portret sporządzony za jego życia. 16 września w sanktuarium maryjnym w Licheniu o. Papczyński zostanie ogłoszony błogosławionym.

 

Jak twierdzi przełożony Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów ks. Paweł Naumowicz, głównym powodem wykorzystania badań naukowych w odtworzeniu twarzy o. Papczyńskiego był fakt, że marianie nie dysponują portretem swojego założyciela wykonanym za jego życia.

- Portret w zespole klasztornym w Skórcu, który uznajemy za najstarszy, powstał na przełomie XVII i XVIII wieku, ale nie mamy pewności, czy został sporządzony za życia naszego założyciela, czy też artysta przedstawił o. Papczyńskiego z wyobraźni, już po jego śmierci - tłumaczy ks. Naumowicz.

 

Marianie uznali, że trzeba wykorzystać współczesne badania nad komputerowym odtwarzaniem wizerunku osób zmarłych, by przybliżyć wizerunek o. Papczyńskiego sobie i wiernym. - Wiemy, że dokonano z całą pewnością takiego odtworzenia wizerunku Mikołaja Kopernika. Myślały już o tym inne zgromadzenia zakonne w przypadku swoich założycieli- powiedział ks. Naumowicz.

 

Rekonstrukcją wizerunku o. Papczyńskiego zajęli się specjaliści z Zakładu Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Poznaniu. Wykorzystali do tego komputerowy system rekonstrukcji wyglądu "Pol-Sit Rekonstrukcja".

Aby odtworzyć wizerunek o. Papczyńskiego, potrzebne były szczegółowe badania antropologiczne jego czaszki. "Nałożyliśmy na siebie dwa obrazy: czaszki i zrekonstruowany na podstawie czaszki obraz twarzy. Stopień dopasowania obu obrazów jest bardzo wysoki, co stanowi potwierdzenie, że uzyskany obraz wyglądu twarzy jest najbardziej zbliżony do rzeczywistego" - napisali naukowcy w raporcie badawczym.

 

Zdaniem rzecznika sanktuarium maryjnego w Licheniu ks. Zbigniewa Krochmala, odtworzona dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu twarz jest niemal identyczna z tą, którą widać na portretach. - Kiedy patrzyłem po raz pierwszy na efekt pracy specjalistów, mój wzrok przykuły łagodne oczy i pogodna twarz o. Papczyńskiego. Ta twarz nie zawiera oznak trudów, jakie znosił on za życia- powiedział ks. Krochmal.

 

O. Stanisław Papczyński (1631-1701) był założycielem Zgromadzenia Księży Marianów. Był gorliwym spowiednikiem, promotorem świętości świeckich i propagatorem modlitwy za dusze czyśćcowe. 16 września w sanktuarium maryjnym w Licheniu zostanie ogłoszony błogosławionym.

źródło: KAI (lk)