Bądź na bieżąco

Aktualności

Program uroczystości beatyfikacyjnych


Aż trzy dni będą trwały uroczystości związane z beatyfikacją Założyciela Zgromadzenia Księży Marianów - o. Stanisława od Jezusa i Maryi Papczyńskiego.

 

W przeddzień beatyfikacji, czyli 15 września, ks. kard. Tarcisio Bertone SDB, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, będzie celebrował liturgię nieszporów w bazylice NMP Licheńskiej. Oddając cześć ofiarom reżimu hitlerowskiego, które w 1999 r. papież Jan Paweł II wyniósł na ołtarze, watykański dostojnik będzie się modlił z wiernymi o pokój na świecie w kaplicy 108 Męczenników II Wojny Światowej. Po nieszporach zostanie odprawiona msza św. w bazylice, następnie zaś Prymas Polski, ks. kard. Józef Glemp, poprowadzi Apel Maryjny i procesję ze świecami.

 

Mszy świętej koncelebrowanej, w trakcie której Sługa Boży zostanie ogłoszony błogosławionym, przewodniczyć będzie legat papieski ks. kard Bertone. Będzie ona miała miejsce 16 września o godz. 12.00. Wezmą w niej udział prezydenci Polski i Litwy: Lech Kaczyński i Valdas Adamkus. Obecność obydwu prezydentów będzie symbolicznym nawiązaniem do Rzeczpospolitej Obojga Narodów, w której żył i apostołował o. Papczyński. Swoją obecność zapowiedział również ks. kard. Franc Rode CM, prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, a także wielu księży biskupów z diecezji w różnych częściach świata, w których pracują księża marianie.

 

Po skończonych uroczystościach w Licheniu kardynał Bertone uda się do Góry Kalwarii k. Warszawy, gdzie znajduje się grób o. Papczyńskiego. Sekretarz stanu będzie się tam modlił w intencji Kościoła w Polsce i Zgromadzenia Księży Marianów.

 

Dzień później, 17 września, w 306. rocznicę śmierci Założyciela marianów, przy jego grobie w Górze Kalwarii będzie się modlił kardynał Rode. W sanktuarium na Mariankach odprawi on dziękczynną Eucharystię za wyniesienie na ołtarze o. Stanisława Papczyńskiego.

 

oprac. na podstawie: www.lichen.pl