Bądź na bieżąco

Aktualności

Podaruj swój 1% podatku


Od kilku lat istnieje możliwość przekazania 1% z podatku na Organizacje Pożytku Publicznego.

Zgromadzenie Księży Marianów posiada w Polsce dwie takie organizacje, które poprzez swoją działalność wspierają potrzebujących:

  • Ośrodek Hospicjum Domowe
    Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
    Zgromadzenia Księży Marianów
  • Fundacja - Centrum Psychoedukacji i Mediacji

Jak odpisać 1% z podatku:

  • Wypełnij odpowiedni formularz PIT (PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28) i ustal wysokość należnego podatku. Oblicz ile wynosi 1% należnego podatku
  • Nazwę organizacji, nr KRS i kwotę 1% wpisz w odpowiednią rubrykę formularza PIT:
    dla PIT-36 jest to część P, pozycja nr 312, 313 i 314
    dla PIT-36L jest to część O, pozycja 108, 109 i 112
    dla PIT-37 jest to część I, pozycja nr 124, 125 i 126
    dla PIT-28 jest to część O, pozycja 136,137 i 138
  • DANE NASZYCH ORGANIZACJI:
    • Nazwa: OŚRODEK HOSPICJUM DOMOWE NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ ZGROMADZENIA KSIĘŻY MARIANÓW;
      nr KRS: 0000218644
    • Nazwa: Fundacja Centrum Psychoedukacji i Mediacji
      nr KRS: 0000264212
  • ZŁÓŻ ZEZNANIE
    Wypełnione zeznanie złóż do dnia  30 kwietnia w odpowiednim urzędzie skarbowym. Dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, opodatkowa-nych w formie tzw. ryczałtu ewidencjonowanego przeznaczony, jest formularz PIT-28. W tym przypadku podatnicy składają roczne zeznanie podatkowe do końca stycznia roku, następującego po roku, za który składane jest zeznanie podatkowe.
  • REZULTAT
    Naczelnik urzędu skarbowego będzie sam przekazywał na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego. Będzie miał na to 3 miesiące od dnia złożenia zeznania podatkowego.
    Niestety organizacje nie będą informowane, kto wpłaci 1% ze swojego podatku. Dlatego już teraz dziękujemy za dokonanie wpłat.
  • DODATKOWE INFORMACJE
    Informacje nt. 1% można znaleźć również na stronach: www.pozytek.ngo.pl lub www.mf.gov.pl (formularze podatkowe, adresy urzędów skarbowych)

 

Dane Organizacji Pożytku Publicznego prowadzonych w Polsce przez Zgromadzenie Księży Marianów:

  • Ośrodek Hospicjum Domowe
    Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
    Zgromadzenia Księży Marianów
    ul. Tykocińska 27/35, 03-545 Warszawa
    nr KRS: 0000218644
    Nr konta: PKO BP
    73 1020 1042 0000 8502 0115 9532
    www.hospicjum-domowe.waw.pl
  • Fundacja Centrum Psychoedukacji i Mediacji
    ul. Gdańska 6a, 01-691 Warszawa
    nr KRS: 0000264212
    Nr konta: Bank BPH SA 
    05 1060  0076 0000 3200 0118 1396
    www.centrum.marianie.pl

 


 

Opis działalności Organizacji Pożytku Publicznego
prowadzonych w Polsce przez
Zgromadzenie Księży Marianów:

 

Ośrodek Hospicjum Domowe powstał w lipcu 1998 r., jako forma kompleksowej pomocy chorym będącym w ostatnim stadium choroby nowotworowej. Każdego dnia podejmujemy się trudnej ale i bardzo potrzebnej pracy określanej mianem opieki paliatywno-hospicyjnej. 

 

Nasi podopieczni to osoby w różnym wieku, często młodym. Jedni są samotni, inni mają rodziny. Wierzący i niewierzący. Wszystkich jednak łączy ten sam los - umierają. Staramy się ich przygotować do spokojnej i godnej śmierci. Pomagamy chorym, aby w tej trudnej sytuacji mogli osiągnąć jak największą dojrzałość. Często głęboki uśmiech i ciepło, którym obdarzają najbliższych, są świadectwem, że nam się to udało.

 

U chorych i ich rodzin spotykamy się z cierpieniem. Pragniemy zatem nieść im nadzieję i służyć życiu, które jak pokazuje doświadczeniu może wówczas, uzyskać niezwykłą pełnię.

 

W Hospicjum pracują lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholodzy, ksiądz, pracownik socjalny a także wielu wolontariuszy niemedycznych. Niesiemy pomoc chorym na raka przebywającym w domach, przez:

  • zwalczanie bólu i innych dolegliwości fizycznych
  • pielęgnacje
  • wypożyczanie sprzętu i aparatury medycznej
  • łagodzenie cierpień psychicznych i duchowych
  • wspomaganie i edukację rodzin podopiecznych w czasie osierocenia (opieka nad dziećmi).

Obecnie obejmujemy opieką miesięcznie około 120 chorych i ich rodziny zamieszkujących teren gmin: Warszawa Centrum (Praga Północ, Praga Południe), Targówek, Białołęka, Jabłonna, Rembertów, Wawer, Wesoła i Sulejówek. Pracownicy Hospicjum dojeżdżają codziennie do chorych samochodem hospicyjnym, samochodami wolontariuszy, własnymi samochodami lub komunikacją miejską. Naszym wielkim pragnieniem, którego nie możemy urzeczywistnić z braku funduszy, jest zorganizowanie dyżurów nocnych w Hospicjum, ponieważ w nagłych wypadkach nasi podopieczni dzwonią nocami do nas do domów.

 

Hospicjum Domowe utrzymuje się z kontraktów z Kasami Chorych (Mazowiecką i Mundurową), z dotacji Gmin Warszawy, Zarządu Miasta Stołecznego Warszawy a także darowiznom od osób prawnych i fizycznych.

 

 

Fundacja Centrum Psychoedukacji i Mediacji została powołana przez Parafię M.B. Królowej Polski w Warszawie na Marymoncie. Działalność Fundacji adresowana jest do osób dorosłych świeckich i konsekrowanych (narzeczonych, małżonków, rodziców oraz osób samotnych, do zakonników, zakonnic, księży) oraz do młodzieży. Zapraszamy osoby chętne i gotowe aby zmieniać siebie nie innych.

 

Cele i założenia Fundacji są ściśle osadzone w charyzmacie Zgromadzenia Księży Marianów.

„Centrum Psychoedukacji i Mediacji zostało otoczone opieką przez Zgromadzenie Księży Marianów Prowincji Opatrzności Bożej w Polsce. Działalność Centrum wpisuje się w charyzmat Zgromadzenia. Założyciel powstałej w 1673 r. wspólnoty marianów, o. Stanisław Papczyński , opisał go w trzech punktach: kult Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, modlitwa za cierpiących w czyśćcu, pomoc duchowieństwu diecezjalnemu.

 

Idąc za zachętą Soboru Watykańskiego II, Zgromadzenie wciąż na nowo stara się pogłębiać i uaktualniać ów charyzmat odczytując znaki czasu i przemiany zachodzące w Kościele i świecie. Tajemnica Niepokalanego Poczęcia jest pojmowana jako obietnica nowego życia w Chrystusie tam, gdzie ludzie doświadczają beznadziei i braku sensu życia. Stąd marianie starają się docierać do osób, które doświadczają niemocy, zagubienia i bezsilności w różnorakich dziedzinach życia: zarówno duchowego jak i społecznego. Posługując się różnorodnymi „narzędziami” podejmują wysiłek dotarcia do tych, którzy potrzebują pomocy. Aspekt eschatologiczny wyrażony przez Założyciela wezwaniem do modlitwy za zmarłych i umierających zachęca członków Zgromadzenia do towarzyszenia również tym, którzy doświadczają cierpienia na różnych poziomach życia: fizycznym, psychicznym i duchowym. Pomoc księżom diecezjalnym wyraża się w propozycjach opieki duszpasterskiej konkretnym grupom osób poprzez działalność ewangelizacyjną szeroko pojętą jak również przez konkretne formy pomocy specjalistycznej, jak warsztaty, terapia, psychoedukacja czy chociażby mediacja. Powołanie do istnienia Centrum Psychoedukacji i Mediacji przy mariańskiej parafii na Marymoncie jest więc jednym ze sposobów realizacji powołania Zgromadzenia Marianów, które pragnie służyć Chrystusowi i Kościołowi" (ks. Eugeniusz Zarzeczny MIC, wiceprowincjał Zgromadzenia Księży Marianów).

 

KM