Bądź na bieżąco

Aktualności

Motocyklem przez życie dla Boga i ludzi


Kilka tysięcy motocyklistów zgromadziło XI Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Motocyklowego i Pojazdów Zabytkowych, które w ostatnią kwietniową sobotę odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. W czasie głównej Mszy Świętej w bazylice, w której wzięło udział około 2,5 tysiąca pielgrzymów, modlono się o wzajemny szacunek na drodze i zawsze szczęśliwe powroty do domu.
O motocyklistach poruszających się po drogach, niekiedy bardzo szybkimi pojazdami myślimy czy mówimy często bardzo brutalnie – „dawcy organów”. Wśród kierowców jednośladów bywają faktycznie tacy, dla których nic poza prędkością, brawurą, adrenaliną nie ma znaczenia.

Wśród grupy kierowców jednośladów są jednak i tacy, którzy korzystając z motocykli służą ofiarom wypadków jako ratownicy, którzy na miejscu wypadków mogą być wcześniej niż karetka pogotowia. Są też tacy, dla których wyjazd motocyklem to forma relaksu, w którym nie ma aż takiego znaczenia prędkość, a liczy się szum wiatru możliwość dotarcia do różnych miejsc w naszym kraju bez stania w korkach. Są i tacy, którzy właśnie taką formę podróżowania wybrali, aby pielgrzymować do różnych sanktuariów w Polsce, a nawet poza jej granicami. Dla tych wszystkich przełom kwietnia i maja to początek sezonu, w którym mogą „dosiąść swojego stalowego rumaka” i wyruszać na krótsze lub dłuższe wyprawy. Wielu z nich sezon motocyklowy rozpoczyna właśnie w Licheniu – Sanktuarium, które już od 11 lat modlitwą i błogosławieństwem wspiera użytkowników jednośladów i nie tylko, bo wśród motocyklistów są przecież także kierowcy tzw. trójkołowców, a do grupy motocyklistów odwiedzających Licheń od jakiegoś czasu dołączyli właściciele pojazdów zabytkowych.

Centralnym wydarzeniem Otwarcia Sezonu Motocyklowego jest zawsze Eucharystia sprawowana w bazylice licheńskiej. W tym roku przewodniczył jej kustosz Sanktuarium Ks. Janusz Kumala MIC. W słowie skierowanym do zebranych powiedział m.in.:
"Każdego dnia możemy pielgrzymować do trzech najpiękniejszych sanktuariów: swojego serca, sanktuarium drugiego człowieka i kościoła parafialnego, gdzie spotykamy Chrystusa. Życie jest pielgrzymowaniem. Największa świątynia położona w sercu Polski chce nam przypominać, że każdy może uczestniczyć we wspólnocie Kościoła. A pielgrzymowanie do sanktuarium wskazuje, co jest najważniejsze w naszym życiu; na tej ziemi jesteśmy wędrowcami. Na początku życia i pielgrzymowania, ale także przez całe ludzie życie odkrywamy, że nie jesteśmy przypadkiem, ale jesteśmy chciani i kochani, bo Bóg dał nam życie z miłości do nas".

Na zakończenie Mszy św. wszystkim obecnym życzył zaś bezpiecznego powrotu do domu i otwarcia na działanie Bożej łaski, aby wyruszyli w drogę pielgrzymowania służąc napotykanym osobom. Pielgrzymkę zakończyło poświęcenie motocykli na sanktuaryjnym parkingu.

Więcej informacji i zdjęć na stronie: https://www.lichen.pl/otwarcie-sezonu-moto-2023/