Bądź na bieżąco

Aktualności

Lublin: Wprowadzenie w posługę lektora


Mamy dwóch nowych lektorów!!! W czasie uroczystych nieszporów pod przewodnictwem Ojca Prowincjała, nasi bracia Janusz i Celestyn zostali wprowadzeni w posługę lektoratu. Jednocześnie br. Janusz otrzymał strój duchowny. Br. Celestyn otrzymał swoją sutannę jeszcze w Rwandzie. Niech Bóg im błogosławi w tej posłudze!

Lektorat jest pierwszą posługą przyjmowaną przez alumnów, udzielaną im zazwyczaj na pierwszym roku studiów teologicznych, czyli - w Polsce - na trzecim roku nauki w seminarium. W seminarium Księży Marianów towarzyszą mu zazwyczaj obłóczyny, czyli udzielenie przywileju używania stroju duchownego, wyznaczając początek kolejnego etapu formacji. Głównym zadaniem lektora jest odczytywanie słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym. Ponadto może przewodniczyć nabożeństwom oraz błogosławić pokarmy w Wielką Sobotę.

Lektor, by mógł dobrze wypełniać swoje obowiązki, powinien rozbudzać w sobie umiłowanie słowa Bożego przez częstą jego lekturę i medytację. Dzięki temu będzie mógł się stawać coraz doskonalszym uczniem Chrystusa.