Bądź na bieżąco

Aktualności

Lublin: posługi lektoratu i akolitatu


Sześciu mariańskich seminarzystów zostało wprowadzonych w posługę lektoratu, a dwóch – akolitatu w czasie uroczystej Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem Ojca Prowincjała Pawła Naumowicza w kaplicy domu seminaryjnego w Lublinie. 

 

Lektorami zostali bracia: Marcin Bartoszczyk, Waldemar Ligarzewski, Przemysław Męch i Pavel Padmyshanin (Białorusin z pochodzenia) z Prowincji Opatrzności Bożej oraz Ervins Jaudzems z łotewskiej Prowincji św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Rokas Šeimys z litewskiego Wikariatu św. Jerzego. Wraz z prowadzeniem do posługi lektoratu przyjęli oni strój duchowny. Akolitami zostali ustanowieni: br. Alexy Mitsinskiy i br. Jacek Rygielski – obaj z Prowincji Opatrzności Bożej (pierwszy z nich pochodzi z Kazachstanu).

 

Ojciec Prowincjał w słowach homilii, wskazując na przykład Abrahama, życzył nowym lektorom i akolitom, by tak jak on byli płodni duchowo, rodząc innych do życia wiary poprzez swoją posługę związaną ze Słowem Bożym i Eucharystią.

 

Właściwym zadaniem lektora jest czytanie podczas liturgii Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Lektor może też wykonać psalm responsoryjny wraz z wersetem przed Ewangelią, gdy w danym zgromadzeniu liturgicznym nie ma psalmisty. Wolno mu też odczytać lub odśpiewać intencje modlitwy powszechnej, pełnić funkcję komentatora, kierować śpiewem i uczestnictwem wiernych w liturgii. Lektorzy będący alumnami seminarium duchownego mogą błogosławić pokarmy na stół wielkanocny w Wielką Sobotę lub w niedzielę wielkanocną.

 

Akolita jest ustanawiany, aby pomagał diakonowi i kapłanowi podczas Eucharystii i innych czynności liturgicznych; może więc udzielać Komunii św. wiernym podczas mszy św. lub poza nią, zanosić ją do chorych lub nawet w razie konieczności udzielić jej umierającej osobie w formie Wiatyku. Wolno akolicie dokonać puryfikacji (oczyszczenia) naczyń liturgicznych: pateny i kielicha. Może on także wystawić do adoracji Najświętszy Sakrament, nie ma jednak prawa błogosławienia. Na zakończenie adoracji dokonuje repozycji, czyli schowania Najświętszego Sakramentu do tabernakulum.

 

Posługi lektoratu i akolitatu to kolejne kroki w drodze alumnów do kapłaństwa.

 

xkt

 

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia