Bądź na bieżąco

Aktualności

Litwa: Odpust ku czci bł. Jerzego Matulewicza


Mariampol to litewskie miasto oddalone o około 30 km od granicy z Polską. To również miejsce mocno związane z bł. Jerzym Matulewiczem – Odnowicielem naszego Zgromadzenia, gdyż niedaleko Mariampola się urodził, w Mariampolu się kształcił, tam mieszkał, realizował swoje powołanie, a po śmierci spoczął w tamtejszej bazylice.
Lipiec to miesiąc, który dla Kościoła litewskiego ma szczególne znaczenie. Właśnie w lipcu, w Mariampolu, odbywa się tygodniowy odpust ku czci bł. Jerzego Matulewicza – jedynego błogosławionego Litwina. Przygotowania do tego odpustu trwają prawie cały rok, a szczególnego tempa nabierają na tydzień przed jego rozpoczęciem. Składająca się z ludzi świeckich, mariampolska wspólnota bł. Jerzego porządkuje w tym czasie wszystkie miejsca związane z Odnowicielem Marianów. Swój wygląd zmienia zatem miejsce jego urodzenia w Lugine (ok. 8 km od Mariampola) wraz z kaplicą wybudowaną w miejscu, gdzie kiedyś stał dom rodzinny Matulaitisów, sprzątane jest całe obejście świątyni w Mariampolu wraz z jej wnętrzem, dopieszczane jest tamtejsze muzeum ku czci bł. Jerzego, w mieście pojawiają się banery i plakaty informujące o odpuście.

Tegoroczny odpust potrwa od 9-17 lipca. Program poszczególnych dni przedstawia się następująco:
9 lipca sobota – Wigilia odpustu (18.00 Msza św. w kaplicy w Lugine)
10 lipca niedziela – Dzień Wdzięczności za otrzymane łaski
11 lipca poniedziałek – Dzień Służb Publicznych (wojsko, policja, straż pożarna oraz inne służby
 porządkowe)
12 lipca wtorek – Dzień Ruchów i Wspólnot katolickich
13 lipca środa – Dzień Pracowników Oświaty i Mass-mediów
14 lipca czwartek – Dzień Księży i Osób Bogu Poświęconych
15 lipca piątek – Dzień Chorych, Lekarzy i Służby Zdrowia
16 lipca sobota – Dzień Świadków Miłości Bliźniego (Caritas, pracownicy socjalni, wolontariusze)
17 lipca niedziela – Dzień Rodzin - główny dzień odpustu

Każdego dnia w bazylice pw. św. Michała Archanioła, gdzie spoczywają doczesne szczątki bł. Jerzego o godz. 11.00 odbywa się modlitwa różańcowa, o 11.30 głoszona jest konferencja, o 12.00 celebrowana jest Msza św., o 13.00 składane są świadectwa nt. otrzymanych łask, o 13.30 Księża Marianie zapraszają na agapę do klasztornego ogrodu, a o 15.00 w kaplicy w Lugine prowadzona jest modlitwa.

Więcej o bł. Jerzym Matulewiczu można przeczytać na stronie:
https://padrimariani.org/odnowiciel/