Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheńskie rekolekcje


Około 60 osób weźmie udział w rekolekcjach przygotowujących do odbycia spowiedzi generalnej oraz „Aborcja. Kobieta. Mężczyzna. Dziecko”, które odbędą się w tym tygodniu w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.

 

Na same rekolekcje przygotowujące do odbycia spowiedzi generalnej, które trwać będą 4 dni: 8-11 marca, zapisało się 45 osób z całej Polski: Poznania, Warszawy, Radomia, Konina. Będzie to pierwsze w tym roku, ale czwarte w Sanktuarium, takie spotkanie rekolekcyjne. Jego głównym organizatorem oraz prowadzącym jest kustosz Sanktuarium, ks. Wiktor Gumienny. Jak informuje kustosz - pomysł zorganizowania takich rekolekcji wziął się z rozmów z licheńskimi pielgrzymami, którzy sami pytali o możliwość odbycia w Licheniu spowiedzi z całego życia.

 

Czym jest spowiedź generalna? Powinny z niej skorzystać osoby, które wcześniej, przystępując do sakramentu pojednania, zataiły świadomie jakichś grzech, dopuszczając się w ten sposób spowiedzi świętokradzkiej. -„Od tamtej chwili, mimo że chodzimy do spowiedzi, grzechy nie są odpuszczone. Żeby pojednać się z Bogiem trzeba przyznać się do spowiedzi świętokradzkiej, ale też wyznać wszystkie grzechy popełnione po niej” - tłumaczy ks. Gumienny. Dodaje, że spowiedź generalna może być pożyteczna również przy podejmowaniu ważnych życiowych decyzji albo w trudnych momentach życia. -„Patrząc na zebrane razem wszystkie grzechy, widzimy ogromną miłość Boga do nas. Doświadczając jej, znajdujemy siły do tego, by pokonać wszystkie trudności i rozstrzygnąć ważne życiowe kwestie” - mówi kustosz.

 

Program wypełniony jest udziałem w konferencjach, Mszy św., nabożeństwach oraz medytacjach. Zwieńczeniem rekolekcji jest niedziela, kiedy to uczestnicy mogą przystąpić do spowiedzi.

 

W dniach 9-11 marca będą trwały natomiast rekolekcje „Aborcja. Kobieta. Mężczyzna. Dziecko”; poprowadzą je ksiądz oraz psycholog chrześcijański. Chęć udziału zgłosiło 12 osób z różnych regionów Polski. Będą to drugie tego typu rekolekcje w Licheniu. Uczestnicy ubiegłorocznej sesji pozytywnie ją ocenili. Jak mówili - rekolekcje pozwoliły im w pewien sposób uporządkować życie. - “Dla mnie stanowią one pewien etap. Wierzę, że znalazłam się tu dzięki Bogu. To, czego dowiedziałam się było odkrywcze, w jakimś sensie zwrotne w życiu matki i człowieka” - tak jedna z pań podsumowała swój udział w rekolekcjach.

 

źródło: www.lichen.pl