Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: Wspomnienie liturgiczne 108 błogosławionych męczenników


W dniu 16 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyły się ogólnopolskie uroczystości ku czci 108 Męczenników z czasów II wojny światowej.
Mszy św. przewodniczył o. Gabriel Bartoszewski OFMCap natomiast słowo do zgromadzonych wiernych wygłosił ks. Tomasz Kaczmarek. W homilii przybliżając sylwetki kilku błogosławionych męczenników (Franciszka Stryjasa, ks. Emila Szramka, s. Julii Rodzińskiej, s. Marty Wołowskiej oraz s. Celestyny Faron), ks. Kaczmarek wskazał na ich wierność Bożemu powołaniu: „Dziś w bazylice licheńskiej świętujemy doroczny dzień męczenników za wiarę. Zatrzymujemy się przed wielkim gronem 108 świadków wiary z czasów II wojny światowej. Właśnie oni za wierność Bożemu prawu, zostali pomordowani w różnych miejscach przez niemieckich nazistów, zwolenników ateistycznej wizji Hitlera”. Przywołując natomiast słowa św. Jana Pawła II, który beatyfikował błogosławionych dniu 13 czerwca 1999 roku, powiedział: „Nasz rodak pokazał całemu światu, że są to autentyczne wzory i za nimi możemy iść w sposób bezpieczny. Oni oddali życie za Chrystusa, a teraz orędują za nami u Pana w niebie”.

Z kolei o. Bartoszewski wskazał na przesłanie, jakie pomimo upływu lat, płynie z męczeńskiej i bohaterskiej ofiary wspominanych dziś osób: „Wszyscy męczennicy, począwszy od chrztu, przez bierzmowanie, aż do kapłaństwa, odegrali wybitną rolę wpływając na poziom życia moralnego, poziom pracy itd. w ówczesnej Polsce. Bardzo często to stanowiło powód ich aresztowania i skazania na śmierć. Pomimo tego prześladowania nie stracili ducha, pozostawiając nam przykład do naśladowania”.

Po zakończonej Mszy św. asysta liturgiczna oraz wierni udali się do kaplicy poświęconej 108 Męczennikom, gdzie została odmówiona modlitwa.

Ogólnopolskie uroczystości ku czci 108 błogosławionych Męczenników przypadają w pierwszą sobotę po 13 czerwca. W gronie osób zamordowanych w trakcie II wojny światowej „z nienawiści do wiary” znaleźli się: trzej biskupi, dwudziestu sześciu kapłanów zakonnych, trzech kleryków, siedmiu braci zakonnych, osiem sióstr zakonnych i dziewięć osób świeckich. Pośród nich znajduje się dwójka kapłanów ze Zgromadzenia Księży Marianów: bł. Antoni Leszczewicz MIC oraz bł. Jerzy Kaszyra MIC.