Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: Uroczystość ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej


Miejscami skupienia i duchowej odnowy nazwał sanktuaria maryjne abp Antonio Guido Filipazzi w homilii podczas uroczystości odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Nuncjusz Apostolski w Polsce przewodniczył 2 lipca sumie odpustowej w licheńskiej bazylice o godz. 12:00.
– Przychodzimy do naszej Pani, Królowej, a przede wszystkim do naszej Matki, by złożyć nasze serca i to, co w nich skrywamy: nasze radości i smutki – mówił ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, witając przybyłych na uroczystości. Podczas Mszy Świętej, której przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce, modlili się księża z licheńskiej wspólnoty zakonnej, przedstawiciele dekanatu konińskiego II: ks. prał. Zbigniew Cabański, dziekan i ks. kan. Henryk Witczak,  wicedziekan. Z klasztoru klauzurowego w lesie grąblińskim przybyły siostry anuncjatki, które na co dzień  swoją modlitwą wspierają posługujących w sanktuarium księży i braci marianów i pielgrzymujących do niego. Wśród zgromadzonych pielgrzymów znaleźli się także uczestnicy włocławskiej Oazy Chorych  . O szczególnym wymiarze wspólnotowego świętowania świadczyła liczna obecność pracowników sanktuarium. 
Na początku homilii abp Antonio Filipazzi podziękował za zaproszenie na uroczystości i przekazał pozdrowienia oraz błogosławieństwo od Ojca Świętego. W słowie skierowanym do zebranych wiernych odwołał się do dwóch scen biblijnych : Maryi stojącej pod krzyżem oraz nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Wychodząc od słów Ewangelii, iż Maryja „wyruszyła z pośpiechem w góry”, zauważył, że Jej droga trwa nadal, nawet po Jej wniebowzięciu.
– Opuściwszy ten świat i wszedłszy z duszą i ciałem do chwały Nieba, Maryja mogła i może być obecna wszędzie na świecie i w całej historii ludzkości. O tej wędrówce Maryi świadczą w szczególności liczne sanktuaria Jej poświęcone(…)”.
Takie miejsca, zdaniem hierarchy, zostały przez Nią zainspirowane i stanowią jedną z form Jej działania. – (…) ci, którzy odwiedzają sanktuaria, są proszeni o uważne i aktywne słuchanie orędzia, które wciąż rozbrzmiewa w tym miejscu, to znaczy orędzia, które Maryja Dziewica kieruje do nas i które pokrywa się z orędziem Ewangelii ¬– zauważył nuncjusz.  Na owe orędzie składają się wezwania do modlitwy, pokuty i pielgrzymki.
– Sanktuaria maryjne są i powinny być miejscami skupienia i duchowej odnowy, abyśmy wraz z Maryją Dziewicą mogli znaleźć światło i siłę do oderwania się od zła i wzrastania w dobru – mówił nuncjusz .
W procesji dary ołtarza wnosili pracownicy sanktuarium. Były to m.in. kwiaty przygotowane i niesione przez florystkę pracującą w bazylice, świece z motywem drzewa – symbolem licheńskiej fundacji Spem Donare  niesione przez pracowniczki Hospicjum im. św. o. Stanisława Papczyńskiego czy kopa ikony Matki Bożej Licheńskiej niesiona przez panie z Biura Obsługi Pielgrzyma.
Po Komunii Świętej z bazyliki wyruszyła procesja maryjna. Duchowni, asysta liturgiczna i wierni przeszli alejkami sanktuarium śpiewając licheńską Pieśń o objawieniach Matki Bożej. Na zakończenie liturgii dokonano aktu zawierzenia Matce Bożej Licheńskiej.
– Stajemy przed Tobą z żywą wiarą i ufnością w Twoją dobroć Wychowawczyni i Opiekunki rodzin, aby zawierzyć Ci nas samych i wszystkie sprawy drogie naszym sercom. Bolesna Matko Licheńska, otaczaj nas swoją opieką w chwilach choroby i cierpienia, abyśmy umieli wtedy zawierzyć Bożej Opatrzności i doświadczali pociechy miłującego Boga – odczytało małżeństwo pracujące w licheńskim sanktuarium.
Podczas Mszy Świętej swoim śpiewem modlił się Chór Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater” pod dyrekcją Jacka Hyżnego. Po liturgii śpiewacy zaprosili pielgrzymów na koncert .
Odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej świętowany jest od  2 lipca od 2005 roku zgodnie z Dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od przyszłego roku uroczystości odpustowe odbywać się będą w niedzielę po 2 lipca.