Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń. Szkoła miłości Ojczyzny


Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w Licheniu uczczono nie tylko wywieszeniem flag na terenie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej i modlitwą w intencji ojczyzny. Przed bazyliką rozdano flagi obecnym dzieciom, odbyła się także patriotyczna pogadanka.
„Flaga narodowa przypomina nam o miłości Ojczyzny” – mówił podczas południowej Mszy Świętej ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium.
Przypomniał zebranym słowa bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego z 15.08.1967 r., gdy ten koronował cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej koroną papieską. „Powiedział przede wszystkim, że dla nas chrześcijan nie ma problemu, by miłować Boga i miłować Ojczyznę. Ci, którzy miłują Boga, będą miłować i dbać o Ojczyznę. Patrząc na wizerunek Matki Bożej Licheńskiej uczymy się miłować Ojczyznę. Cechą charakterystyczną tego wizerunku jest biały orzeł na piersiach Maryi. Ona przygarnia do swojego serca naszą Ojczyznę. Wtedy jest ona bezpieczna, bo blisko Jezusa w sercu Matki ” – podkreślił ksiądz kustosz. „Nasza miłość Ojczyzny ma być odpowiedzialna i solidarna, czego wyrazem jest troska o dobro wspólne oraz pomoc potrzebującym. Dzisiaj zdajemy egzamin z tej solidarnej miłości wobec narodu ukraińskiego. Jego dzielna obrona przed rosyjskim agresorem potrzebuje naszego wsparcia, z modlitwą na pierwszym miejscu. Bo pokój jest Bożym darem i trzeba o niego prosić” - zachęcał ks. kustosz.
„Miłość Bolesnej Królowej Polski wobec nas to staranie, byśmy byli blisko Jezusa, doświadczali Jego miłości. Ona nas do Jezusa prowadziła zawsze w historii naszego narodu. Aby Polska przetrwała i się rozwijała nie tylko gospodarczo, ale przede wszystkim duchowo trzeba, by kolejne pokolenia pielęgnowały miłość do Jezusa i kochały swoją Ojczyznę. Tej miłości trzeba uczyć w rodzinach. Wtedy Ojczyzna będzie tym miejscem, gdzie odnajdziemy szczęście, pokój, najlepsze warunki dla naszego życia”- stwierdził ks. Kumala.
Po mszy obecne dzieci zebrały się na placu przed bazyliką, gdzie pani Anna Pawlak, wieloletnia przewodniczka pracująca w sanktuarium, opowiedziała im o znaczeniu polskich barw narodowych i historii naszej flagi. Zebrani dowiedzieli się, że biało-czerwone barwy odwzorowują kolory polskiego godła, gdzie biały orzeł przedstawiony jest na czerwonym tle. Małą pogadankę wzbogaciły wierszyki i piosenki nawiązujące do Dnia Flagi RP, a wszystkie dzieci otrzymały flagi Polski. Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie przed pomnikiem św. Jana Pawła II.
Wokół placu przed bazyliką tradycyjnie zawisło 47 flag państw Europy. Dwie z nich, polską i ukraińską, zawieszono już w pierwszych dniach wojny Rosji z Ukrainą na znak naszej solidarności z narodem ukraińskim. Wśród flag europejskich jest też rosyjska. Opuszczona do połowy jako znak wstydu dla Rosji i bólu z powodu prowadzonej wojny oraz wezwanie do jej zakończenia. Ponadto, ten gest zwraca też uwagę, że nawrócenie serc agresorów jest drogą do pokoju.