Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: spotkanie rodziców i rodzin marianów


Zgodnie z doroczną tradycją, w dniach 11-13 kwietnia w sanktuarium w Licheniu gościliśmy rodziców i członków rodzin naszych mariańskich współbraci. W tym roku przyjechało ponad 170 osób z całej Polski. Idea tych spotkań pojawiła się kilkanaście lat temu. Jako marianie chcieliśmy w ten sposób wyrazić wdzięczność swoim rodzicom za wszelkie otrzymane od nich dobro. Jest też drugi ważny motyw: otóż widzimy jak powołanie mariańskie tworzy nie tylko wspólnotę między współbraćmi w Zgromadzeniu, ale także więzi między członkami naszych rodzin. Jeśli ktokolwiek przyjechał w tym roku po raz pierwszy, bardzo szybko mógł się o tym przekonać. Niektórzy już w czasie zgłoszenia swego przyjazdu dopytywali, czy rodziny innych księży i braci będą obecne, bo chcą je spotkać. Inni prosili wręcz, by ich zakwaterować w jednym pokoju z zaprzyjaźnioną rodziną innego marianina.

 

 

Pierwszy dzień spotkania upłynął pod znakiem powitań oraz projekcji filmu o życiu bł. Jana XXIII, który wkrótce zostanie kanonizowany razem z bł. Janem Pawłem II. Następnie wszyscy udali się do bazyliki, gdzie celebrowaliśmy uroczysty Apel Maryjny. Ksiądz Zbigniew, wyczytując nazwiska wszystkich przybyłych, zawierzał poszczególne rodziny opiece Matki Bożej Licheńskiej. Następnie wszyscy udali się w procesji z lampionami pod pomnik bł. Jana Pawła II, gdzie odśpiewano uroczyście „Barkę”.

 

 

Drugiego dnia uczestnicy mieli możliwość zwiedzania bazyliki z przewodnikiem oraz wysłuchać katechezy wielkopostnej przygotowanej przez młodzież z Mariańskiej Wspólnoty Młodych. Szczególnie uroczysty charakter miała wieczorna Msza święta, tradycyjnie odprawiana w intencji rodzin. Podczas liturgii modliliśmy się za kilkanaście par małżeńskich celebrujących w tym roku swe jubileusze zawarcia sakramentu. Dzień zakończyliśmy oglądając przepiękny występ zespołu góralskiego z naszej mariańskiej parafii w Rdzawce.

 

Ostatnim oficjalnym punktem tegorocznego spotkania był poranek w Niedzielę Palmową i nasze uczestnictwo we Mszy św. w bazylice. Do zobaczenia w przyszłym roku!

 

xts