Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: powstaje hospicjum


Dawny klasztor księży marianów w sanktuarium w Licheniu Starym wygląda w środku jak plac budowy. Właśnie przeprowadzany jest tam remont mający na celu dostosowanie budynku do potrzeb hospicjum im. błogosławionego o. Stanisława Papczyńskiego - założyciela Zgromadzenia Księży Marianów.

- „Wyburzane są ściany działowe, trwa rozbiórka instalacji sanitarnych, elektrycznych oraz ogrzewania. Zerwano już podłogi. Remonty obejmują szeroki zakres prac, ale takie są wymagania wobec budynków spełniających rolę zakładu opieki zdrowotnej” - tłumaczy rzecznik sanktuarium, ks. Zbigniew Krochmal.

Hospicjum mieścić się będzie w budynku poklasztornym położonym w pobliżu kościoła św. Doroty. Oddział będzie sąsiadować z apartamentem, który Sługa Boży Jan Paweł II zajmował podczas swojego pobytu w Licheniu w dniach 6-8 czerwca 1999 r. 16 września tego roku, podczas odbywającej się w sanktuarium uroczystości beatyfikacji o. Papczyńskiego, legat papieski kard. Tarcisio Bertone poświęcił kamień węgielny pod budowę placówki.

Docelowo hospicjum będzie mogło przyjąć 24 osoby. Pacjentami zaopiekuje się zespół złożony z profesjonalistów i wolontariuszy mających przygotowanie medyczne i doświadczenie w pracy z ciężko chorymi ludźmi. Księża Marianie będą starali się podpisać umowę na prowadzenie placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- „Zakładając hospicjum chcemy nieść pomoc osobom chorym oraz ich rodzinom, które często nie potrafią poradzić sobie ze spotykającym ich cierpieniem. W ten sposób wypełniamy wskazówki naszego założyciela, bł. o. Stanisława Papczyńskiego, który nakazał nam, marianom, żebyśmy nie tylko modlili się za zmarłych, ale również przygotowywali ludzi na spotkanie z Bogiem.” - tłumaczył ks. kustosz Wiktor Gumienny. -„Uważam, że sanktuarium potrzebne są dzieła miłosierdzia niosące pomoc potrzebującym, takie jak działające od siedmiu lat Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym czy właśnie hospicjum” - dodał kustosz. Księża marianie mają nadzieję, że uda im się otworzyć placówkę z początkiem 2009 r.

 

źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium