Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: ogólnopolskie spotkanie ministrantów z mariańskich parafii


Tradycyjnie w listopadzie Prowincjalne Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań, przy współudziale mariańskich kleryków, zorganizowało zjazd ministrantów i lektorów. W dniach 11–13 listopada do licheńskiego sanktuarium przyjechało ponad 360 ministrantów wraz z duszpasterzami, aby wspólnie modlić się, rywalizować i dzielić się doświadczeniami powołania do służby przy ołtarzu. Oprócz uczestników z siedemnastu polskich mariańskich placówek w zjeździe wzięli udział również ministranci z Londynu wraz z ks. Michałem Garbeckim MIC.

 

Spotkanie rozpoczęło się w licheńskiej bazylice uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem ks. Grzegorza Reissa MIC. Celebrans podczas homilii zachęcał do odważnego podejmowania życiowych decyzji i mężnego wyznawania wiary w każdych okolicznościach na wzór św. Marcina, patrona dnia. Po liturgii uczestnicy, śpiewając patriotyczne pieśni, udali się w procesji ze zniczami pod pomnik „Drogi do niepodległości Narodu Polskiego”, aby uczcić narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Pod pomnikiem miała miejsce krótka inscenizacja, mająca na celu przybliżenie wszystkim wydarzeń prowadzących do odzyskania niepodległości. Spotkanie zakończono modlitwą i wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.

 

 

Kolejny dzień ministranckiego zjazdu rozpoczęła modlitwa Koronką Dziesięciu Cnót NMP w kaplicy Trójcy Świętej w bazylice. Pierwszy etap turnieju stanowiły prezentacje poszczególnych parafii na temat „Ministrant – świadek Miłosierdzia Bożego”. Jak podkreślał prowincjalny duszpasterz młodzieży i powołań ks. Zbigniew Borkowski MIC, ta część programu, oprócz rywalizacji, pozwoliła na dokonanie wielu refleksji i stanowiła cenną katechezę.

 

W południe uczestnicy udali się na uroczystą Eucharystię przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej pod przewodnictwem ks. Wojciecha Sokołowskiego MIC. Ks. Zbigniew Borkowski MIC, który głosił kazanie, wzywał wszystkich uczestników do śmiałego oddania Jezusowi tego wszystkiego czym żyjemy na co dzień. Tłumaczył również jak należy pogłębiać swoją relację z Bogiem.

 

 

Po południu jednocześnie odbyły się dwa konkursy. Pierwszy z nich to rajd, podczas którego uczestnicy odkrywając kolejne hasła i zadania ścigali się  po sanktuarium. Co więcej, po drodze musieli odpowiadać na różne, nie zawsze proste pytania. Drugim konkursem był turniej sprawnościowy. Zawodnicy rywalizowali w sześciu konkurencjach uaktywniających ich zdolności zarówno sprawnościowe jak i umysłowe – trzeba było wykazać się sprytem i pomysłowością, aby sprostać postawionym zadaniom. Trzeba przyznać, że podczas tego etapu turnieju emocje sięgały zenitu, a każda parafia dwoiła się i troiła, by zdopingować swoich przedstawicieli.

 

Wieczorem ministranci podczas nabożeństwa pokutnego mięli okazję do wspólnej modlitwy śpiewem oraz osobistego spotkania z Jezusem Miłosiernym w sakramencie pokuty i pojednania. Dzień zakończyła projekcja filmu. Młodsi uczestnicy obejrzeli animowany film pod tytułem „Dinozaur”, a starsi – „Księgę Ocalenia”.

 

Trzeciego dnia przeprowadzono ostatni etap turnieju – konkurs wiedzowy. Ministranci odpowiadali na pytania z liturgii oraz na temat Sługi Bożego Ojca Kazimierza Wyszyńskiego. Ponieważ etap ten rozgrywano w dwóch kategoriach – drużynowej i indywidualnej – nikt po jego zakończeniu nie poznał jeszcze końcowych wyników.

 

Przed południem wszyscy uczestnicy po raz ostatni spotkali się na wspólnej Eucharystii. Ks. Łukasz Mazurek MIC podczas kazania wyjaśniał jak nie zakopywać darowanych od Boga talentów i jednocześnie nie wpaść w pychę niszczącą wszelkie relacje. Proponował, aby idąc drogą wiary „być tym kim się jest, używać tego, co się ma i robić to, co można zrobić”.

 

 

Ostatnim spotkaniem tegorocznego rajdu było ogłoszenie wyników wszystkich zmagań. Pierwsze miejsce zajęli ministranci z Warszawy Pragi z ks. Łukaszem Mazurkiem MIC, drugie drużyna z Góry Kalwarii z ks. Damianem Kalembą MIC, a trzecie gospodarze – zawodnicy z Lichenia Starego z ks. Waldemarem Kowalskim MIC. Następne miejsca to:  IV – połączona drużyna Lublina i Londynu, V – Warszawa Stegny, VI – Warszawa Marymont, VII – Grudziądz, VIII – Skórzec, IX – Rdzawka, X – Zakopane i Puszcza Mariańska, XII – Goźlin, XIII – połączona drużyna ze Stoczka Klasztornego i Elbląga, XIV – połączona drużyna z Korzystna-Grzybowa i Rzepisk. Przyznano również nagrody dla zwycięzców rajdu oraz konkursów wiedzowych, zaś każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę „kubek ministranta”.

 

Obserwując zaangażowanie uczestników w przebieg zjazdz można spodziewać się, że przyniesie wiele Bożych owoców i pozostanie na długo w pamięci.

 

Piotr Szyperski MIC

fot. Archiwum