Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: odpust NMP Licheńskiej


Kilka tysięcy wiernych przybyło wczoraj do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu na doroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Uroczystej sumie przewodniczył biskup senior diecezji włocławskiej Bronisław Dembowski. Po mszy św. w podziemiach bazyliki otwarta został wystawa zatytułowana „Zanim powstanie muzeum...”, gdzie zaprezentowano m.in. pamiątki z Powstania Styczniowego i trzy egzemplarze ponad 400-letnich Biblii, w tym pierwsze wydanie Pisma Świętego w przekładzie Jakuba Wujka z 1599 roku. - To przedsmak tego, co będziemy mogli oglądać w przyszłym roku, gdy muzeum będzie gotowe – powiedział kustosz Sanktuarium ks. Wiktor Gumienny.

 

Od trzech lat zgodnie z przywilejem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 2 lipca w Sanktuarium Księży Marianów obchodzona jest uroczystość Matki Bożej Licheńskiej. Z tej okazji w samo południe w bazylice przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej  na uroczystej sumie odpustowej zgromadziło się kilka tysięcy pielgrzymów z całego kraju. Podczas homilii bp Dembowski prosił zgromadzonych pielgrzymów, by umieli swoje cierpienia przeżywać razem z Chrystusem i razem z nim współzbawiać świat. – Módlmy się, byśmy nigdy nie stracili wiary w miłość Jezusa Chrystusa, który za nas umarł i abyśmy z głęboką wiarą potrafili zawsze mówić za św. Faustyną: „Jezu ufam Tobie.” Mszę św. zakończyła uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem, która przeszła wokół placu przed bazyliką.

 

Każdego roku do Lichenia przybywa ok. 1,5 mln pielgrzymów, największy ruch trwa od maja do października. - Wierzymy, że z biegiem lat przypadająca 2 lipca uroczystość Matki Bożej Licheńskiej zakorzeni się w świadomości naszych pielgrzymów, którzy najliczniej przybywają tu 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia NMP – mówi rzecznik Sanktuarium ks. Zbigniew Krochmal.

 

Prawdziwą niespodzianką dla przybyłych dziś do Lichenia pielgrzymów była wystawa, która jest zapowiedzią mającego tu powstać w przyszłym roku muzeum. Wystawa i muzeum to dzieło ks. Józefa Jarzębowskiego MIC, wielkiego pasjonata i nietypowego nauczyciela. To on przed II wojną światową w Kolegium Bielańskim Zgromadzenia Księży Marianów zaczął zbierać różne pamiątki, które początkowo służyły jako pomoce naukowe dla uczniów na lekcjach historii. Z roku na rok kolekcja się powiększała, a ks. Jarzębowski pozyskiwał coraz cenniejsze eksponaty ilustrujące historię Polski czasów przedrozbiorowych oraz okresu walk o niepodległość, a zwłaszcza powstań: kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego. Udało mu się m.in. pozyskać ulotne druki, pisma, broszury, grafiki i opracowania, osobiste pamiątki Romualda Traugutta (w tym np. jego okulary, modlitewnik, notatnik) i po generale Józefie Hallerze (na wystawie prezentowany jest np. jego mundur).

 

W kolekcji znalazły się również starodruki polskie i obce od XVI do XVIII wieku, listy i autografy królewskie, rękopisy pisarzy polskich z epoki romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski. Szczególnie cenne są dwie kolekcje broni białej – europejskiej i wschodniej, kolekcja obrazów olejnych europejskich mistrzów XVII-XVIII wieku, bulle papieskie, dokumenty królewskie od Władysława Jagiełły do Stanisława Augusta Poniatowskiego, pamiątki więźniów sowieckich łagrów i obozów hitlerowskich. Po wojnie cała kolekcja ks. Jarzębowskiego została przewieziona do posiadłości Zgromadzenia Księży Marianów w Fawley Court w Anglii, gdzie istniała szkoła dla polskich chłopców.

 

W ubiegłym roku władze zakonne zdecydowały o zamknięciu angielskiej placówki i przeniesieniu muzeum do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. - Tam w Fawley Court kolekcję oglądało zaledwie kilkaset osób w ciągu roku – tu mają szansę ją zobaczyć tysiące pielgrzymów – mówi kustosz Sanktuarium, ks. Gumienny.

 

Od kilku miesięcy w bazylice trwają prace nad przygotowaniem sal, gdzie będzie prezentowanych kilka tysięcy eksponatów zgromadzonych przez ks. Jarzębowskiego. – Miałem nadzieję, że uroczyste otwarcie muzeum nastąpi 11 listopada tego roku. Dziś niestety już wiem, że nie zdążymy w tym terminie – mówi ks. Gumienny. Przygotowana obecnie w Kaplicy Kapłańskiej wystawa „Zanim powstanie muzeum” jest pierwszą publiczną prezentacją kolekcji w Licheniu – pielgrzymi będą mogli ją oglądać do 30 listopada.

 

Biuro Prasowe
Sanktuarium Maryjnego w Licheniu