Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń. 75. Rocznica Powstania Warszawskiego


1 sierpnia w mieszczącym się w bazylice Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego można będzie zobaczyć  niepokazywane dotychczas pamiątki związane z Powstaniem Warszawskim. Od 10.00 do 15.00 w biurze Muzeum pracownicy zaprezentują unikatowe zdjęcia, opaski powstańcze, rzeźbę „Mały Powstaniec warszawski”, drzeworyty uczestnika Powstania – Zdzisława Karola Szczepańskiego (1917-2009) i inne pamiątki z tego czasu.
W intencji poległych księża marianie odprawią Eucharystię w bazylice o godzinie 16.00. Po mszy, w czasie godziny „W” – o 17.00 zabrzmi dzwon „Maryja Bogurodzica”. Największy dzwon w Polsce zabije, by uczcić pamięć Powstańców w godzinie zainicjowania Powstania Warszawskiego.

O godzinie 17.05 odbędzie się Koncert pieśni patriotycznej "Krzyż i Orzeł". W bazylice Matki Bożej Licheńskiej zaśpiewają: Bogusław Morka (tenor, solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Teatru Muzycznego Roma w Warszawie), Emilia Zielińska (sopran), Mariusz Ruta (tenor) oraz zespół kameralny pod dyrekcją prof. Bogny Dulińskiej. W programie koncertu znajdują się utwory odnoszące się do okresu I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej w 1920 i obrony Lwowa; obejmujące okres powstania warszawskiego, a także współczesne, mówiące o przeżyciach wojennych, solidarnościowych i niepodległościowych.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się o godzinie 17.00 1 sierpnia 1944 r. Trwało do 2 października 1944 r. Szacuje się, że w czasie jego trwania zginęło od 150 tys. do 200 tys. mieszkańców stolicy.