Bądź na bieżąco

Aktualności

KOSMICZNY OBÓZ DLA DZIECI W PRADZE CZESKIEJ


W mariańskiej placówce w Pradze (Czechy), w dzielnicy Hostivař, wakacje też dobiegły końca. Zanim jednak rozpoczął się rok szkolny posługujący tam marianie zorganizowali dla dzieci ciekawą formę aktywnego wypoczynku. Przy okazji zabawy uczestnicy uczyli się bardzo ważnych rzeczy. Oto relacja z tej kosmicznej misji.
Jak przez szukanie zaginionego Teletubisia można nauczyć się pomagania i współpracy? Jak naprawa kosmicznej rakiety może pokazać jak ważni są ludzie wokół nas?
I wreszcie – jak uleczająca może być Boża miłość?

O tym wszystkim ponad 60 dzieci mogło się przekonać podczas corocznego obozu, organizowanego od 22 do 26 sierpnia w mariańskiej parafii w Pradze Hostivař. Dzieci i młodsza młodzież mogli się poczuć jak w kosmosie, bo zostali zaproszeni na szkolenie NASA do centrum, które było zlokalizowane w budynkach parafialnych.

Już na początku szkolenia doszło do niezwykłej sytuacji - w klasztornym ogrodzie rozbiła się rakieta z Teletubisiami. Okazało się jednak, że są tylko trzy - jeden gdzieś zaginął. To właśnie dzieci przez kolejne dni miały pomagać w poszukiwaniach zaginionego Teletubisia i w naprawie rozbitej rakiety. Zadanie utrudniali im jednak źli, którzy nieustannie im przeszkadzali.

Nieoczekiwanie zaginionego Teletubisia - Lalę udało się odnaleźć w Praskim Planetarium. Ten etap misji dzieci zakończył się powodzeniem.
Ośmielone tym sukcesem mogły odetchnąć w ciekawych miejscach Pragi. W parku rozrywki Gutovka, w centrum laserowym w Varšovice oraz w centrum zabawy TepFaktor brały udział w grach sprawnościowych, uczyły się rywalizacji i pracy zespołowej.

Niebawem dzieci stanęły przed kolejnym wyzwaniem - okazało się, że odnaleziona Lala potrzebuje uzdrowienia. Była smutna, nie miała odwagi spotkać się ze swoimi współtowarzyszami, bo czuła się winna rozbicia rakiety. Dodatkowo w środową noc doszło do ostatecznej walki ze złymi. Dzieci wyszły z niej zwycięsko, ponieważ otrzymały zapewnienie, że są kochane przez Boga. Nazajutrz rano każde dziecko te właśnie słowa miłości Boga miało wypisane na specjalnie przygotowanych na obóz koszulkach w formie QR kodów. W ich odczytaniu pomogła Lala. Pod QR kodem kryły się słowa zapewniające o miłości – i te właśnie słowa uzdrowiły Lalę.

To nie był jednak koniec misji dzieci, bo w piątkowe popołudnie udało im się wspólnie naprawić rakietę i przygotować Teletubisie do powrotu do domu.
Na zakończenie kosmicznej przygody, dzieciaki wypuściły w niebo balony – w nich znajdował się list do Boga, który był ich odpowiedzią na Jego miłość.

Szkolenie w praskim parafialnym centrum NASA nauczyło dzieci jak ważna jest jedność, wspólne działanie i ludzie wokół nas, którzy często chcą nam pomóc.  Przede wszystkim jednak dzieciaki zrozumiały, że w walce ze złem pomaga nam słowo zapewniające o Bożej Miłości. Słowo, które nas uzdrawia i które oczekuje naszej odpowiedzi. Dodatkowo codzienna Eucharystia była dla wszystkich umocnieniem.