Bądź na bieżąco

Aktualności

Konwent prowincjalny w Licheniu


Prawie 50 księży i braci uczestniczyło od 17 do 19 kwietnia w konwencie w Licheniu, aby, jak to zalecają Konstytucje marianów, omówić ważniejsze sprawy prowincji. Tym razem kwestią numer jeden była, zaplanowana na 16 września, beatyfikacja o. Stanisława Papczyńskiego, Założyciela naszego zgromadzenia. Uczestnikom przedstawiony został szczegółowy plan samej beatyfikacji oraz uroczystości pobeatyfikacyjnych, zdawano relację z postępów przygotowań w poszczególnych domach, parafiach i dziełach prowadzonych przez marianów, zgłaszano i dyskutowano wnioski. Wszystkie aktualności dotyczące beatyfikacji i przygotowań do niej można znaleźć na www.stanislawpapczynski.org/pl.

 

Konwent, mimo swojego roboczego charakteru, był jednak przede wszystkim spotkaniem braci, spotkaniem skupionym wokół Bożego słowa i Eucharystii. Dla uczestników konwentu stało się to jasne już po pierwszym spojrzeniu na plan kolejnych dni, plan rozpoczynający się Liturgią Godzin z dwoma katechezami, skrutacją biblijną  i wspólnym nabożeństwem pokutnym. Dzięki temu nawet najbardziej zaangażowani i zapracowani w przygotowaniach do beatyfikacji mogli odkryć w sobie prawdziwą radość, tę której źródło tkwi w samym Bogu. Bo beatyfikacja o. Stanisława to przede wszystkim łaska, na którą jedyną odpowiedzią może być wdzięczność i uwielbianie Boga.

 

Konwent zdominowany został przez tematy dotyczące Sługi Bożego o. Stanisława Papczyńskiego - założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, który 16. września w Licheniu zostanie ogłoszony błogosławionym. Dla rozsianych po świecie zakonników to wielkie wydarzenie. Tym bardziej, że pierwsze starania o beatyfikację rozpoczęły się prawie 3 wieki temu. -„Zastanawialiśmy się nad tym, co znaczy dzisiaj dla nas być marianami w kontekście beatyfikacji Ojca Założyciela. Kiedy mówi się o marianach, to wymienia się trzy punkty: Niepokalane Poczęcie, modlitwa za zmarłych i pomoc proboszczom. My dziś patrzymy, jak to rozczytać, jak odnieść do współczesnego człowieka” - tłumaczył Przełożony Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Paweł Naumowicz. Wyjaśniał dalej, że Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny można odnieść do stanu, w jakim znajduje się polska rodzina. -„Dziś, kiedy wiele rodzin jest rozbitych i niektórzy z nas zastanawiają się, na ile byłem chciany, albo słyszą od matki: żałuję, że Cię urodziłam, to jest dla nas dobra nowina, że Bóg chciał każdego z nas i każdego z nas w miłości powołał do życia. Również wtedy, kiedy począłem się z gwałtu albo w inny sposób i nawet, kiedy rodzice mnie nie chcieli, to jedno jest pewne, że Bóg mnie chce i Bóg mnie miłuje” - tłumaczył. Dodał, że „Niepokalane Poczęcie jest wezwaniem do obrony godności życia od momentu poczęcia do śmierci. Dlatego, obok modlitwy, należy na przykład angażować się w prowadzenie domu dla samotnej matki, pomoc rodzinom wielodzietnym, kobietom w trudnej sytuacji życiowej, ludziom chorym. W ten sposób rzeczy teologiczne przekładają się na konkretną posługę”.

 

Zakonnicy podsumowali również dotychczasowe przygotowania do beatyfikacji. -„Zaproponowaliśmy marianom specjalne dni skupienia oparte na życiu i pismach ojca Papczyńskiego, ludziom świeckim chcemy przybliżać postać naszego Założyciela choćby poprzez głoszenie niedzielnych kazań w parafiach. Przygotowujemy publikacje, chcemy na beatyfikację wydać po polsku wszystkie pisma o. Papczyńskiego, nakręcić film”- wyjaśniał ks. Naumowicz.

 

Beatyfikacja o. Papczyńskiego odbędzie się w przeddzień 306 rocznicy jego śmierci. Uroczystości przewodniczył będzie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone. Do Lichenia zaproszono prezydentów Polski i Litwy. O. Papczyński żył bowiem w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów.


źródło: www.lichen.pl (xmt)