Bądź na bieżąco

Aktualności

Kazachstan: obchody tytularnej uroczystości marianów w Karagandzie


Dnia 8 grudnia w łączności z wszystkimi marianami na świecie, świętowaliśmy patronalną uroczystość naszego Zgromadzenia – Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Świętowanie rozpoczęliśmy o godzinie 18.20 modlitwą Akatystu ku czci Bogurodzicy, której przewodniczył ojciec Iwan, grekokatolicki kapłan z Karagandy oraz siostry grekokatoliczki ze Zgromadzenia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie rozpoczęliśmy uroczystą mszę świętą, której przewodniczył ordynariusz naszej diecezji bp Janusz Kaleta, a w koncelebrze byli również wcześniej wspomniany o. Iwan, wikariusz generalny i proboszcz parafii św. Józefa w Karagandzie-Majkoduku o. Janusz wraz ze swymi wikarymi o. Braianem i o. Cezarym oraz my – marianie: o. Zbigniew i o. Grzegorz.

 

Ks. biskup w homilii wspomniał m.in. o objawieniach Matki Bożej w Fatimie i o zapowiedzi nawrócenia Rosji. Odpowiedzią Maryi jest „fiat”, tzn. przyjęcie do końca woli Boga. Nasz pasterz zachęcił wszystkich uczestniczących w liturgii, a było ich ponad 100 osób, do przyjmowania woli Boga i Jego planu na nawrócenie, powołanie czy nasze życie. Biskup zwrócił się również do nas, marianów, wskazując na naszą Niepokalaną Patronkę jako wzór życia całkowicie oddanego Bogu, a szczególnie w tak trudnej pracy misyjnej.

 

Po homilii odnowiliśmy nasze śluby zakonne czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, jako nasz znak oddania się kolejny raz Bogu i przyjęcia do końca Jego woli. Po zakończonej Eucharystii wielu naszych parafian, bracia ze wspólnot neokatechumenalnych, grupa z Oratorium „Dobrego Pasterza” oraz siostry zakonne z wielu zgromadzeń pracujących na terenie Karagandy, złożyli nam i całemu naszemu Zgromadzeniu życzenia i obietnice modlitwy.

 

Po uroczystościach w kościele przeszliśmy do naszego domu zakonnego na uroczystą kolację, w której oprócz biskupa, księży i sióstr zakonnych uczestniczyły również zaprzyjaźnione z nami rodziny w misji. Pragniemy wszystkim wyrazić naszą wdzięczność za pamięć o nas i za udział i wspólne przeżywanie naszego patronalnego święta.

 

Grzegorz Burdyński MIC