Bądź na bieżąco

Aktualności

Jasełka inne niż zwykle


Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, natomiast ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Jasełka rzadziej mogą być nazywane także szopką, betlejemką, a na pograniczu polsko-ukraińskim wertepem. Do największych ulicznych jasełek na świecie zaliczany jest Orszak Trzech Króli . Nieco inne niż zazwyczaj Jasełka zaprezentowano w mariańskiej parafii w Górze Kalwarii.
„Tadek Niejadek i przyjaciele w drodze do Betlejem” to tytuł Jasełek wystawionych przez dzieci ze scholii „Boże owieczki” w parafii w Górze Kalwarii. Z Pisma Świętego wiemy, że Nowonarodzonemu Dziecięciu pokłon oddali pasterze i Trzej Królowie. W tych Jasełkach, jak sama nazwa na to wskazuje, Pan Jezus miał trochę nietypowych gości.

Razem z Trzema Mędrcami, których rolę śpiewająco odegrali Tatusiowie dzieci, do stajenki wędrowały niegrzeczne dzieci: Mateuszek Leniuszek, Kasia Kłamczucha, Tomaszek Brudasek, Marysia Strojnisia, Januszek Łakomczuszek, Basia Beksa i Tadek Niejadek, którzy mimo swoich wad bardzo chcieli udać się do stajenki by oddać pokłon Świętej Rodzinie. Gotowi byli zmienić swe złe nawyki, byle tylko razem iść do Betlejem. W drodze dzieciom i Trzej Królom towarzyszyli też aniołowie, którzy pouczali dzieci na czym ma polegać ich poprawa.

Przesłaniem tego krótkiego, wesołego przedstawienia było uwrażliwienie dzieci na często spotykane zachowania, które nie są właściwe, by poprawiać je z miłości do Pana Jezusa. Dla każdego zaś były zaproszeniem do ciągłej przemiany swojego życia i przychodzenia do Boga, który jest Miłością i który czeka na każdego.