Bądź na bieżąco

Aktualności

Góra Kalwaria: Zaproszenie na Misterium Męki Pańskiej


W sobotę 24 marca 2018 roku o godz. 15.00 Góra Kalwaria przeistoczy się w Nową Jerozolimę a na jej ulicach, jak przed wiekami, odegrane zostanie Misterium Męki Pańskiej.

Już po raz ósmy, Góra Kalwaria powróci do swej sarmackiej przeszłości, do wielkopostnej tradycji wspólnego przeżywania Drogi Krzyżowej. Tradycja ta zapoczątkowana została tu już w XVII wieku, kiedy to Góra Kalwaria była najważniejszym sanktuarium pasyjnym na terenie Mazowsza, a może i całej ówczesnej, ogromnej Polski, Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wówczas na pobliskich Mariankach żył i nauczał św. o. Stanisław Papczyński, założyciel zakonu marianów i wielki czciciel Chrystusa cierpiącego.

Widowisko rozpocznie scena historyczna, odwołująca się do tradycji wpisywania wyroku wydanego na Jezusa do akt miejskich – odczytany zostanie „Dekret Piłata”, pochodzący z 1761 roku.

Następnie kilkudziesięciu mieszkańców miasta i okolic w strojach jerozolimskiego ludu i dostojników, rzymskich panów i żołnierzy odegra wielkopiątkowe wydarzenia poczynając od zaparcia się Piotra i sądu Piłata nad Jezusem, poprzez Drogę Krzyżową - spotkanie Jezusa z Matką, scenę Szymona Cyrenejczyka, Weroniki, płaczących Niewiast, Kuszenie Judasza - aż do Ukrzyżowania.

 


 

 Zabrzmią przejmujące pieśni, autorstwa poety i pieśniarza Jacka Kowalskiego, napisane specjalnie dla Misterium. Stroje, dekoracje, rekwizyty zostały wykonane podczas wielotygodniowych przygotowań własnymi siłami Bractwa Misterium Męki Pańskiej, które zostało założone właśnie dla kultywowania duchowości pasyjnej i działa przy sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach.

Coroczne Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii, objęte honorowym patronatem Kard. Kazimierza Nycza, to przede wszystkim sposobność do  zanurzenia się w tajemnicy Chrystusa cierpiącego i wprowadzenie do głębokiego przeżycia Świąt paschalnych. Uczestniczą w nim tysiące mieszkańców Góry Kalwarii, a także goście z okolic i Warszawy, których serdecznie zapraszamy, zarówno przybywających indywidualnie jak i grupy zorganizowane z parafii i wspólnot!

 


 

Misterium rozpocznie się 24 marca o godz. 15.00 na placu przed ratuszem w Górze Kalwarii. Dojazd z Warszawy autobusami PKS Piaseczno oraz ZTM 742.

Szczegóły na stronie: kalwaria-mazowsza.org