Bądź na bieżąco

Aktualności

Dzieła Papieża Jana Pawła II w Licheniu


Dzieła Papieża Jana Pawła II oraz pamiątki związane z Jego pobytem w Polsce znajdą się w bibliotece papieskiej, która zostanie otwarta w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. –„Chcemy udostępnić ją zwiedzającym 2. kwietnia, w drugą rocznicę śmierci Jana Pawła II” – mówi ks. Zbigniew Krochmal, rzecznik prasowy Sanktuarium.

 

Biblioteka będzie się mieściła w papieżówce – domu, w którym mieszkał Jan Paweł II podczas swej wizyty w Licheniu w dniach 6-8 czerwca 1999 r. Specjalne regały na książki i gabloty z papieskimi pamiątkami zostaną ustawione w liczącej około 30 m kw. dawnej jadalni, w której Ojciec Święty spożywał śniadania i kolacje. W fabryce państwa Twarogów w Rogoźnie - tej samej, która w 1999 r. wyprodukowała meble do licheńskich apartamentów papieskich – właśnie powstają regały i gabloty do biblioteki. – „Zamówiliśmy meble dębowe, w kolorze jasny orzech. Będą jaśniejsze niż te, które są w gabinecie papieskim i w sypialni. Do kaplicy papieskiej, przez którą przechodzi się do Biblioteki, wstawimy stylową nastawkę ołtarzową” – tłumaczy ks. Krochmal. Rzecznik poinformował, że Księża Marianie zgromadzili już dostępne dzieła Papieża: encykliki, adhortacje, listy, zbierają albumy, pamiątki i filmy upamiętniające pobyt Papieża w Polsce, a szczególnie w Licheniu. Wszystko to znajdzie swoje miejsce w Bibliotece.–„ Jeśli ktoś chciałby nam wypożyczyć lub podarować jakąś pamiątkę związaną z Papieżem, będziemy wdzięczni” – dodał ks. Krochmal.

 

Księża Marianie zdecydowali też, że podczas rocznic związanych z Janem Pawłem II – wyborem na Stolicę Piotrową, urodzinami, rocznicą śmierci będą udostępniać papieskie apartamenty pielgrzymom. Do tej pory, ze względu na położenie pokojów w bliskości pomieszczeń klasztornych, zwiedzanie było ograniczone.

 

Papież Jan Paweł II odwiedził licheńskie Sanktuarium w dniach 6-8 czerwca 1999 r. Spędził tu dwie noce. Spotkał się z około 200 tysiącami pielgrzymów. Podczas swej wizyty poświęcił, będący w trakcie budowy, nowy kościół, który kilka lat później wyniósł do rangi bazyliki mniejszej.

 

źródło: www.lichen.pl