Bądź na bieżąco

Aktualności

Białorusini w pielgrzymce do Rosicy


Rosica jest miejscowością na Białorusi, gdzie w 1943 roku dokonał się prawdziwy dramat. Tego roku Niemcy spalili ponad 1520 osób, a wśród nich dwóch mariańskich kapłanów – ks. Jerzego Kaszyrę MIC i ks. Antoniego Leszczewicza MIC. Postanowili zostać ze swoimi parafianami, by przed śmiercią w płomieniach rozgrzeszać, błogosławić i dodawać im otuchy. W 1999 roku Jan Paweł II wraz z grupą 108 męczenników ogłosił ich błogosławionymi.
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, 3 sierpnia, po porannej Mszy Świętej, z kościoła pw. Świętej Trójcy w Drui, pod przewodnictwem Księży Marianów do Rosicy wyruszyła piesza pielgrzymka. W ciągu trzech dni uczestnicy przeszli około osiemdziesiąt kilometrów zatrzymując się w Miorach i Wierchniedźwińsku.
5 sierpnia po południu 105 pielgrzymów przy bramie kościoła w Sanktuarium w Rosicy przywitał abp Tadeusz Kondrusiewicz i ks. Aleksander Żarnasiek MIC, kustosz Sanktuarium. Po przywitaniu pielgrzymi weszli do kościoła, aby w ciszy przez wstawiennictwo bł. Antoniego i bł. Jerzego powierzyć Bogu swoje intencje, podziękowania i prośby.
Modlitwy, konferencje, adoracja i czuwanie trwało całą noc. Uczestnicy pielgrzymki i licznie zgromadzeni wierni udali się także na miejsce męczeńskiej śmierci mieszkańców Rosicy.
Zakończeniem pielgrzymki była Eucharystia, której 6 sierpnia o godz. 10.00 przewodniczył bp Oleg Butkiewicz, ordynariusz diecezji witebskiej.