Bądź na bieżąco

Aktualności

Białoruś: Turniej ministrancki


Mówi się, że współczesna młodzież, a nawet dzieci odchodzą od Kościoła, a co za tym idzie także od Boga. Istnieje także przekonanie, że dzisiejszy młody człowiek poza telefonem czy laptopem nie widzi świata i trudno go od tego rodzaju nowinek technicznych odciągnąć. Okazuje się jednak, że są to stereotypy, gdyż wystarczy przygotować odpowiednie wydarzenie, by młodego człowieka wyciągnąć z domu i zachęcić do aktywności fizycznej, a przy okazji także do Boga.

Dnia 1 maja w  sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Żodino na Białorusi odbył się turniej ministrantów, którzy już po raz 18. zorganizowali Księża Marianie. Na to spotkanie przybyło 8 zespołów – 4 z mariańskich parafii (Mińsk, Żodino, Borysów, Orsza) oraz 4 z innych miejscowości (Baranowicze, Dokszyce, Mołodeczno, Głębokie). Tym razem sportowa rywalizacja po raz pierwszy odbyła się w formie jednodniowych zawodów.
O 9.00 rozpoczęły się zmagania w 5 dyscyplinach – konkurs biblijny i liturgiczny, piłkarzyki, rzutki, FIFA 2019. Około 12.45 uczestnicy zgromadzili się na Eucharystii. Później był smaczny obiad. Następnie rozegrały się mecze piłki nożnej. Zespoły były podzielone na 2 grupy. Zwycięzcą został się ekipa z Głębokiego.
Po rozegranych meczach przyszedł czas na wręczanie nagród w poszczególnych dyscyplinach oraz ogłoszenie ostatecznych rezultatów.
Po otrzymanym błogosławieństwie zgromadzeni otrzymali kanapki i wyruszyli w drogę powrotną do swoich miejscowości.

Wyniki rywalizacji tego turnieju są następujące:
8 miejsce – Mińsk
7 miejsce – Baranowicze
6 miejsce – Borysów
5 miejsce – Dokszyce
4 miejsce – Mołodeczno
3 miejsce – Orsza
2 miejsce – Żodino
1 miejsce – Głębokie