Bądź na bieżąco

Aktualności

Białoruś: Prowadzić innych do Boga


Czas wakacyjny to doskonała okazja żeby dzieciom i młodzieży, pomóc nawiązywać kontakt z Bogiem. Służą temu różnego rodzaju obozy, pielgrzymki, rekolekcje i spotkania. Marianie na Białorusi od samego początku wakacji bardzo aktywnie zaangażowali się w szereg akcji duszpasterskich, których adresatami byli nie tylko młodzi, ale także dorośli.

Orsza - Obóz powołaniowy

W dniach 4 - 9 lipca w Orszy na Białorusi odbył się obóz powołaniowy. Wzięło w nim udział 21 chłopaków z mariańskich parafii na Białorusi. Hasłem tegorocznego spotkania było zdanie: „Wy jesteście światłem świata!”. Podczas konferencji oraz spotkań uczestnicy rozważali, jak być światłem świata w naszych środowiskach życia. Nie zabrakło czasu także na zabawy i odpoczynek. Na zakończenie spotkania, każdy z jego uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę.

Pielgrzymka Żodzino – Budsław

W dniach 28.06 - 01.07 odbyła się Piesza Mariańska Pielgrzymka z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Żodzino do Sanktuarium Matki Bożej Budsławskiej. Pielgrzymka trwała 4 dni, podczas których zostało pokonanych 127 km. Pielgrzymi pochodzili z Mińska, Orszy, Borysowa, Żodzina i z innych miejscowości - łącznie 90 osób.

Borysów

W mariańskiej parafii w Borysowie w drugiej połowie czerwca odbyły się obozy dla dzieci pod nazwą „Galeria Boga”. Ogółem w obozach uczestniczyło prawie 40 dzieci.
W tych dniach dzieci brały udział w licznych atrakcjach. Każdego dnia była odprawiona poranna Eucharystia, następnie jakiś punkt dnia – stadion piłkarskiego klubu BATE - Borysów, kino, plaża, sala do zabaw. Po obiedzie przychodził czas na katechezę. Po niej odbywały się nawiązujące do katechezy zajęcia praktyczne.

Żodzino – Wakacje z Bogiem - dzieci młodsze

W dniach 6-11 czerwca w Żodzio odbył się obóz wakacyjny dla dzieci w wieku 8-11 lat. Odpoczynek dla dzieci zainicjował proboszcz parafii ks. Michail Cwiachkouski MIC. Obóz był przewidziany nie tylko dla dzieci z katolickich rodzin, ale był również otwarty dla wszystkich chętnych. Zapisało się więc około 30 dzieci, które w ramach odpoczynku brały udział w licznych inicjatywach, a nawet wyjazdach. Każdego dnia były organizowane warsztaty artystyczne, wspólne gry i zabawy, inscenizowane scenki o tematyce biblijnej. Dzieci zwiedziły także Bibliotekę Narodową w Mińsku oraz wioskę w okolicy Mińska – Gajnauskija Wytoki.

Żodzino – Wakacje z Bogiem - dzieci starsze

W dniach 18-23 czerwca w Żodzino miał miejsce kolejny obóz wypoczynkowy. Tym razem obóz był przygotowany dla dzieci w wieku 12-14 lat. Dzieci zwiedziły Mirski zamek oraz uczyły się rysować kawą. Wśród innych zabaw uczestnikom szczególnie spodobała się jazda konna, Laser Tag oraz kręgle. Dzieci miały także możliwość nagrywać i prezentować filmiki o wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas obozu.

Mińsk – Wakacje z Bogiem

Na początku czerwca grupa dzieci z parafii w Mińsku wyjechała na „Wakacje z Bogiem” do domu rekolekcyjnego w Orszy. Grupa składała się z dzieci w różnym wieku i z różnych klas, ale wszystkie one uczęszczają na lekcje religii do kaplicy przy mińskiej parafii. Podczas pobytu w Orszy dzieci razem z wychowawcami wspólnie się modliły, bawiły i uczyły. Wiodącym tematem mini rekolekcji i katechez było zdanie: „Jestem skarbem Chrystusa”.

Orsza – młodzież

W dniach 11.06 - 18.06 odbył się formacyjny wyjazd młodzieży z parafii świętego Józefa w Orszy. Podczas swego rodzaju pielgrzymki, jej uczestnicy zastanawiali się i dyskutowali na temat wolniej woli i wyboru pójścia za Chrystusem. Na zakończenie każdego dnia była zorganizowana modlitwa adoracyjna połączona z dziękczynieniem Jezusowi za wszelkie łaski oraz prośbą o błogosławieństwo na następny dzień. Podczas wyprawy zostały odwiedzone okoliczne miejscowości i kościoły.
 
Orsza – „Matki w modlitwie”

W dniach 24-26 czerwca w Orszy odbyło się Ogólnobiałoruskie Spotkanie Uczestników Ruchu „Matki w modlitwie”. Uczestniczył w nim również Przewodniczący Katolickiego Episkopatu na Białorusi biskup Aleg Butkiewicz z Witebska oraz Wikariusz Generalny Archidiecezji Mińsko-mohylewskiej, biskup Jurij Kasabutski.
Uczestnicy ruchu ze wszystkich diecezji naszego kraju, a także z Rosji, zgromadzili się na kilkudniowej wspólnej modlitwie w domu rekolekcyjnym przy parafii św. Józefa w Orszy, którą obsługują księża marianie.
Spotkanie rozpoczęło się w piątek wieczorem Mszą świętą, której przewodniczył bp Aleg Butkevich. Spotkanie zakończyło się niedzielną Eucharystią. Odprawił ją bp Jurij Kasabutski, który duchowo przyczynił się do powstania i rozwoju ruchu na Białorusi.

Rosica – Pielgrzymka

Dnia 24 czerwca, po trzyletniej przerwie, z Rosicy wyruszyła 8-dniowa pielgrzymka do Budsławia. Pielgrzymi pokonali ponad 210 km. W ciągu drogi ilość pielgrzymów zwiększała się od 20 do około 50 osób. Najstarszy pielgrzym miał 74 lata, a najmłodszy - 11 lat. Pielgrzymkę prowadził ks. Aleksander Żarnasiek MIC.