Bądź na bieżąco

Aktualności

Aylesford-Londyn: Uroczystości Miłosierdzia Bożego


Tegoroczne uroczystości ku czci Bożego Miłosierdzia w Wielkiej Brytanii – po raz pierwszy od ponad dwóch lat bez ograniczeń spowodowanych pandemią – obchodzone były w trzech etapach. Najpierw poprzez rekolekcje i dni skupienia prowadzone w wielu parafiach kraju. Następnie bezpośrednio poprzez Nowennę do Bożego Miłosierdzia, która po raz pierwszy transmitowana była z Apostolatu Bożego Miłosierdzia w Londynie na cały świat poprzez kanał Shalom World Prayer.
Ostatecznie główne uroczystości odbyły się w sobotę 24 kwietnia w sięgającym swych początków XIII wieku Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej i św. Szymona Stocka w Aylesford i 25 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w kaplicy Apostolatu w londyńskim Ealingu.

Przybyłych licznie w sobotę do sanktuarium w Aylesford pielgrzymów przywitał o. Francis Kensley OCD, przełożony posługującej w sanktuarium wspólnoty Karmelitów Bosych oraz ks. Łukasz Mazurek MIC, dyrektor Apostolatu Bożego Miłosierdzia, który wygłosił także konferencję inspirowaną nauczaniem papieża Franciszka „Miłosierdzie – dowód tożsamości Boga”. Dokładnie w południe rozpoczęła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył ksiądz biskup Paul Hendricks z archidiecezji Southwark, czciciel Bożego Miłosierdzia. Ksiądz biskup nawiązując do wielu sytuacji niepokoju we współczesnym świecie wskazał na Chrystusa jako tego, który okazuje nam miłosierdzie w darze Pokoju, którego dzisiaj tak bardzo pragnie ludzkie serce. Po zakończonej Liturgii przyszedł czas na wspólny piknik, by następnie poprzez modlitwę uwielbienia przygotować się do celebracji Godziny Miłosierdzia, której również przewodniczył ksiądz biskup. Całość pielgrzymowania zakończyło wspólne uwielbienie śpiewem i oddanie czci Jezusowi Miłosiernemu i relikwiom św. s. Faustyny przez zgromadzonych pielgrzymów.

Sobotnie pielgrzymowanie do Aylesford było przygotowaniem do głównej uroczystości Niedzieli Bożego Miłosierdzia, która zgromadziła w centrum Apostolatu tak dużą liczbę pielgrzymów, iż mała kaplica Apostolatu musiała zostać powiększona na czas uroczystości o taras i ogród, na którym mogli zebrać się przybyli goście. Msza święta, modlitwy w Godzinie Miłosierdzia, oddanie czci Jezusowi Miłosiernemu według wskazań, która On sam nam pozostawił w Dzienniczku św. s. Faustyny wypełniły radosny czas modlitwy. Na zakończenie po zawierzeniu świata Bożemu Miłosierdziu odbyła się procesja z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. s. Faustyny w ogrodzie Apostolatu, a po uczcie duchowej przyszedł czas na ucztę dla ciała i wspólną Agapę.

Shalom World Prayer (https://www.youtube.com/watch?v=anDPkd4s2EE&list=PLS-A1NuHyAI2cLfn_UuQ9S1jPTuU9lWPs).