Bądź na bieżąco

Aktualności

Sto lat kaplicy na Jaszczurówce


Jeden z najpiękniejszych drewnianych zabytków Podhala - kaplica na Jaszczurówce - ma już sto lat. Kaplica znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i jest jego własnością. Opiekę duszpasterską sprawują w niej księża marianie z zakopiańskiej Toporowej Cyrhli.

 

Piątek, 15 czerwca, był dniem święta patronalnego kaplicy (uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa). Obchody na Jaszczurówce rozpoczęły się występem zakopiańskich kapel góralskich oraz solistki Teatru Wielkiego w Łodzi Danuty Dudzińskiej-Wieczorek. Uroczystą mszę świętą odprawił ks. kard. Franciszek Macharski. Uroczystości poprzedziło sympozjum naukowe w siedzibie Tatrańskiego Parku Narodowego pt. "Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce (1907-2007)". Honorowy patronat nad obchodami objął ks. kard. Stanisław Dziwisz.

 

Obiekt został zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza, ojca słynnego Witkacego, na zamówienie właścicieli terenów Jaszczurówki - rodziny Uznańskich. Świątynia jest typowym przykładem stylu zakopiańskiego; posiada widoczną konstrukcję zrębową, opierającą się na wysokiej, kamiennej podmurówce, którą otaczają arkadowe podcienia. Na dachu umieszczono niewielką wieżyczkę z dzwonem. Autor projektu chciał, aby rzeźbiony w drewnie ołtarz główny przypominał chatę góralską. Po obu jego stronach w oknach znajdują się witraże: Matki Bożej Częstochowskiej z herbem Polski oraz Matki Bożej Ostrobramskiej z herbem Litwy. W latach 50. ubiegłego wieku kaplica wzbogaciła się o stacje Drogi Krzyżowej malowane na szkle przez Józefa Jana Jachymiaka, a następnie o dwa ołtarze boczne: Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Józefa wykonane - podobnie jak dębowy żyrandol - przez Józefa Janosa z Dębna. Ciekawostkę stanowi fakt, iż obiekt ten został zbudowany bez użycia ani jednego gwoździa. Kaplica znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

 

Po zakończeniu obchodów 100-lecia zostanie rozpoczęta renowacja kaplicy.

 

Zob. rozmowa z ks. Zbigniewem Pytlem, miłośnikiem i znawcą architektury zakopiańskiej nt. kaplicy

www.naszdziennik.pl/index.php?typ=wi&dat=20070324&id=wi21.txt