Bądź na bieżąco

Aktualności

Skórzec: Z Maryją pod Krzyż


Około 350 młodych ludzi, niosąc zabytkową figurę Matki Bożej, poszło w pieszej pielgrzymce z siedleckiej katedry do Sanktuarium Krzyża Świętego w Skórcu.
Data 13 kwietnia 2019 roku już na zawsze zapadnie w pamięci wielu młodych ludzi z okolic Siedlec, w tym także parafian ze Skórca.
W ramach obchodów Światowych Dni Młodzieży w diecezji siedleckiej zaplanowanych było 6 spotkań w różnych regionach. Region siedlecki, do którego należy Parafia pw. Nawrócenia św. Pawła w Skórcu, obchody te rozpoczął właśnie 13 kwietnia. Spotkanie składało się z dwóch części: pielgrzymkowej i stacyjnej. Młodzi spotkali się o godz. 9.00 w Katedrze siedleckiej, gdzie nastąpiło zawiązanie wspólnoty oraz błogosławieństwo tutejszego proboszcza ks. Grzegorza Suchodolskiego dla wszystkich wyruszających na pielgrzymi szlak do Sanktuarium Krzyża Świętego w Skórcu, którym opiekują się Księża Marianie. Obdarowani różańcami przygotowywanymi przez społeczność chrześcijan w Betlejem dla uczestników ŚDM w Panamie wyruszyli w drogę. Wielu z nich postawiło swoje pierwsze kroki na szlaku pielgrzymkowym i poszli razem „z Maryją pod Krzyż” do Skórca. Dosłownie z Maryją, bowiem niosąc jej około 300 letnią, zabytkową figurę. Około 350 osób podzielonych na dwie grupy pokonywało 12 km trasę pielgrzymki. W trakcie marszu radośnie śpiewali, wysłuchali konferencji pt. „Oto ja, służebnica Pańska”, odmawiali Różaniec.
Po czterech godzinach marszu wszyscy dotarli do celu. Proboszcz parafii w Skórcu, a jednocześnie Kustosz Sanktuarium Krzyża Świętego - ks. Piotr Wojtyła MIC przywitał pielgrzymów, po czym nastąpiło uroczyste odsłonięcie łaskami słynącego Krzyża znajdującego się w głównym ołtarzu.
Dla wielu młodych ludzi był to pierwszy raz, gdy ujrzeli ponad 300 letni wizerunek ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa w skórzeckim Sanktuarium. Ugoszczeni obfitym i smacznym posiłkiem przygotowanym przez grupę aktywnych i ofiarnych parafian, rozpoczęli drugą część programu. Uczestnicy tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Panamie dzielili się swoimi osobistymi wspomnieniami, zdjęciami i filmem. Następnie młodzież wysłuchała konferencji pt.: „Grzech, i co z tego…?” wygłoszonej przez ks. Rafał Kornilaka. O. Błażej Mielcarek OMI ze wspólnotą młodzieżową z parafii św. Teresy z Siedlec poprowadził nabożeństwo Krzyża połączone z ucałowaniem relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które od wieków są przechowywane w skórzeckiej świątyni.
Zwieńczeniem sobotniego spotkania młodzieży była Eucharystia, której przewodniczył ks. biskup ordynariusz Kazimierz Gurda. Wygłosił też kazanie do młodych pielgrzymów, oparte o najnowszą Posynodalną Adhortację papieża Franciszka  - „CHRISTUS VIVIT” skierowaną do młodych i całego Ludu Bożego. Ks. Biskup wyraził również swoje przekonanie, że ta pierwsza pielgrzymka młodzieży nie będzie ostatnią, ale zapoczątkuje tradycję corocznych pieszych pielgrzymek z Katedry siedleckiej do Sanktuarium Krzyża Świętego w Skórcu.