Bądź na bieżąco

Aktualności

Program uroczystości odpustowych w Stoczku Warmińskim


Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Królowej Pokoju w sanktuarium maryjnym w Stoczku Warmińskim odbędą się w tym roku w dniach 24-26 sierpnia pod hasłem: "Głoście Ewangelię życia".

 

W piątek, 24 sierpnia, opiekunowie sanktuarium, którymi są księża marianie, zapraszają w sposób szczególny osoby chore oraz uzależnione. Program tego dnia obejmuje: nabożeństwo różańcowe o godz. 16.30, mszę świętą o godz. 17.00 z indywidualnym błogosławieństwem chorych Najświętszym Sakramentem, a po niej - procesję z obrazem Matki Pokoju. Dzień Chorych poprowadzi ks. Tomasz Pirszel MIC.

 

W sobotę, 25 sierpnia - Dzień Rodzin oraz Wspólnot Różańcowych. O godz. 16.30 będzie miało miejsce nabożeństwo różańcowe, po nim, o godz. 17.00 msza święta, a następnie procesja z obrazem Matki Pokoju i adoracja Najświętszego Sakramentu. Dzień Rodzin poprowadzi ks. prałat Roman Wiśniowiecki z Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warmińskiej.

 

Centralne uroczystości odbędą się w niedzielę, 26 sierpnia. Sumie odpustowej o godz. 11.00 będzie przewodniczył ks. abp Wojciech Ziemba, biskup warmiński. Ten dzień będzie także okazją do dziękczynienia Bogu za 50 lat obecności księży marianów w Stoczku. W 1957 r. przybył do tego miejsca pierwszy marianin, ks. Zenon Rosłoń MIC, a rok potem erygowano w Stoczku dom zakonny. Objęcie przez marianów tej dawnej bernardyńskiej placówki z pięknym XVII-wiecznym kościołem i klasztorem wiązało się pośrednio z eksmisją naszych współbraci z warszawskich Bielan przez władze PRL. 

 

Początki kultu Matki Bożej w Stoczku sięgają jeszcze średniowiecza, ale opierają się jedynie na legendach. W 1641 r. biskup warmiński Mikołaj Szyszkowski sprowadził do wybudowanego przez siebie kościoła kopię obrazu Salus Populi Romani z rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej, a duchową pieczę nad tym miejscem powierzył ojcom bernardynom (klasztor został skasowany przez władze świeckie w 1810 r.). Stoczek współcześnie znany jest także jako miejsce więzienia przez komunistyczne władze ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego (1953-1954). Tam właśnie Prymas Tysiąclecia ułożył akt osobistego oddania się Matce Najświętszej, którego dokonał 8 grudnia 1953 r. Do tego wydarzenia nawiązał papież Jan Paweł II, gdy 19 czerwca 1983 r. koronował na Jasnej Górze cudowny obraz stoczkowskiej Matki Pokoju.

 

Więcej informacji nt. sanktuarium, jego dziejów oraz praktycznych porad dla pielgrzymów można uzyskać na www.stoczek.pl