Bądź na bieżąco

Aktualności

Modlitwa o pokój na świecie


Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Tarcisio Bertone, modlił się w sobotę wieczorem w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu o pokój i pojednanie na świecie oraz oddał hołd męczennikom nazizmu.

Po nieszporach odprawionych w górnym kościele Bazyliki Matki Bożej Licheńskiej kard. Bertone zszedł do Kaplicy 108 Męczenników, upamiętniającej duchownych i świeckich Polaków zamordowanych w czasie wojny przez hitlerowców, których w 1999 r. beatyfikował Jan Paweł II.

„To miejsce upamiętnia jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii świata, jakim była druga wojna światowa. Jest to wydarzenie, o którym nie wolno nam zapomnieć. Powinno ono być dla nas zarówno przestrogą, jak i bodźcem do tego, by modlić się o pokój” - głosił tekst przesłania kard. Bertone, które odczytał po polsku generał marianów, ks. Jan Mikołaj Rokosz.

„Jednocześnie miejsce to wskazuje na wielkie zwycięstwo Jezusa Chrystusa, bowiem tam, gdzie wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska. Ci męczennicy, a wraz z nimi wielu innych, znanych z imienia i nieznanych, objawili świętośc Chrystusa” - czytał ks. Rokosz słowa kard. Bertone.

Oddając hołd męczennikom reżimu nazistowskiego, watykański dostojnik podkreślił w swoim przesłaniu, że „są oni jak światło, które rozbłysło w największej ciemności”, a „ich krew, złączona z odkupieńczą Krwią Zbawiciela, Księcia Pokoju, woła nie o odwet i pomstę, ale o pokój i pojednanie, a także o przebaczenie dla winowajców”.

Towarzyszący kardynałowi Bertone biskup Bahumihitgo Kizito z Ruandy, gdzie na początku lat 90. doszło do masowego ludobójstwa na tle etnicznym, odmówił modlitwę o pokój przypisywaną św. Franciszkowi z Asyżu.

„O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju, abyśmy siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść, wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda, jedność tam, gdzie panuje zwątpienie, nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz, światło tam, gdzie panuje zmrok, radość tam, gdzie panuje smutek” - czytał tekst modlitwy bp Kizito.

W Kaplicy, na której ścianach umieszczone są portrety wszystkich 108 błosławionych, a w ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający Chrystusa w czerwonej szacie wśród 108 Męczenników, wraz z kard. Bertone modlili się m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

 

źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium