Bądź na bieżąco

Aktualności

Misterium Męki Pańskiej w Licheniu


Po raz pierwszy w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej zostało zorganizowane Misterium Męki Pańskiej. Wydarzenie zgromadziło kilkaset osób, które obejrzały inscenizację ostatnich kilku godzin ziemskiego życia Jezusa Chrystusa.
W role postaci biblijnych wcielili się zarówno licheńscy parafianie, jak i osoby zaprzyjaźnione z sanktuarium. Jak wyjaśnił ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz licheńskiego sanktuarium, pomysł zorganizowania misterium zrodził się z potrzeby i pragnienia uczestnictwa w tego typu wydarzeniu.
Prace nad  Misterium oraz próby rozpoczęły się już w styczniu, jednak najbardziej wytężony okres przygotowań trwał od marca. W przedsięwzięcie zaangażowanych było kilkadziesiąt osób.
Miejscem godzinnego przedstawienia był plac przed licheńską bazyliką, gdzie aktorzy oraz wierni podążali drogą krzyżową oraz schody prowadzące do świątyni Na nich usytuowany był pałac Poncjusza Piłata, tam umiejscowiona została Golgota oraz miejsce zmartwychwstania.
Misterium poprzedziła Msza św. sprawowana w licheńskiej bazylice o godz. 19.00. Zdaniem ks. Stankiewicza, który był odpowiedzialny za przygotowanie Misterium, istotna była pora rozpoczęcia wydarzenia – „Chcieliśmy, aby całość rozpoczęła się po zmroku, gdyż ważnym elementem całego naszego plenerowego przedsięwzięcia była gra świateł i dźwięk. Poprzez organizację Misterium pragnęliśmy wprowadzić wiernych w tajemnicę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa”.

Galerię z Misterium można zobaczyć TUTAJ.