Bądź na bieżąco

Aktualności

Licheń: VIII Zlot Chórów i Orkiestr


Już po raz ósmy na schodach licheńskiej bazyliki odbył się koncert wieńczący Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr. Ponad tysiąc muzyków wielbiło Boga swoją twórczością i oddawało hołd świętemu Janowi Pawłowi II koncertując w sobotę, 25 maja w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
W czasie południowej Mszy św., której oprawę muzyczną zapewnili uczestnicy zlotu, przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej modliło się kilka tysięcy osób. Eucharystię koncelebrowano pod przewodnictwem wicekustosza Sanktuarium, ks. Adama Stankiewicza MIC. Marianin zapraszał w homilii, by za Janem Pawłem II, któremu w czasie zlotów oddawany jest hołd, powtarzać wezwanie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”, myśląc o naszych sercach. „Nie jest przypadkiem, że ten VIII Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr odbywa się w tym miejscu. Święty Papież w 1999 roku tutaj wyrzekł słowa, iż każde sanktuarium jest jak dom św. Elżbiety, do którego przychodzi Matka Jezusa” – mówił ks. Stankiewicz.

O godzinie 17.00 koncert przed licheńską świątynią rozpoczęło wykonanie hymnów Polski i Watykanu. Wybrzmiały również m. in. „Gaude Mater Polonia” (opr. T. Senecki), „Marsz strażaków” (F. Zwoliński), „Romanza” (F. Chopin, opr. Hans Hartwig), „Mazurek 3 Maja” (F. Chopin, opr. J. Kwiatkowski) czy „Barka” (opr. J. Kwiatkowski).

Wydarzenie uświetniły wprowadzenia i komentarze ks. prof. Kazimierza Szymonika. Duchowny prowadził zlot już po raz czwarty. Chórom i orkiestrom dyrygował Marian Chmielewski, członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Ksiądz Janusz Kumala MIC kustosz Sanktuarium na koniec spotkania podkreślił, że na tych samych schodach, gdzie w sobotnie popołudnie odbył się koncert, 20 lat temu przebywał i przemawiał św. Jan Paweł II. Papież nazwał wtedy bazylikę znakiem wiary i miłości – to samo można powiedzieć o muzyce wykonanej przez uczestników. Marianin przypomniał, iż wtedy papież zakończył swoje przemówienie śpiewając ostatnie zdania. „Bazylika chce słuchać waszego grania i śpiewu” – powiedział licheński kustosz do uczestników zlotu – „to śpiewanie jest przygotowaniem do nieba”.

Amatorskie chóry i orkiestry zrzeszone w Polskim Związku Chórów i Orkiestr oraz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych spotykają się w Sanktuarium Matki Bożej licheńskiej co dwa lata. Pierwszy zlot odbył się w 2005 r. z okazji rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

VIII Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr odbył się pod patronatem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio, prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka oraz ordynariusza diecezji włocławskiej, bpa Wiesława Meringa.