Bądź na bieżąco

Aktualności

Grudziądz: Wielki Remont Kościoła


W dniach od 4 do 10 maja 2019 roku w Parafii Niepokalanego Serca NMP w Grudziądzu odbył się wielki remont Kościoła. O tyle niezwykły, że był to remont Kościoła przez wielkie „K”, czyli Misje Święte. Oczywiście projektantem misji w mariańskiej parafii był sam Duch Święty, zaś wykonawcą – misjonarz miłosierdzia i duszpasterz akademicki ks. Roman Trzciński z Warszawy, który razem z członkami wspólnoty Woda Życia dzielił się słowem Bożym i doświadczeniem wiary.

Pierwsze misje w parafii odbyły się pomiędzy 17 a 24 marca 1968 roku i prowadzili je ojcowie redemptoryści, następne misje głosili ojcowie werbiści (12-18 lutego 1978), ks. Lucjan Łada, marianin (3-6 lipca 1988 roku – misje przed nawiedzeniem obrazu Matki Bożej), bracia mniejsi kapucyni (4 – 12 maja 1991) oraz ojcowie paulini (misje parafialne 13-16 czerwca 2004, misje przed nawiedzeniem obrazu Matki Bożej 11-14 maja 2013).

Tegoroczne misje Święte miały tytuł „Niech zstąpi Duch Twój…” i nawiązywały do żarliwej modlitwy Św. Jana Pawła II nad naszą Ojczyzną. Wspólnota parafialna przez siedem kolejnych dni spotykała się na słuchaniu Słowa, świadectw, nabożeństwach i eucharystii, by po raz kolejny rozpoznać miłość Chrystusa do każdego człowieka i dać się posłać w świat przez Ducha Świętego.

Ksiądz Roman Trzciński pomagał parafianom przeżywać wspólne wołanie o odnowę i nawrócenie, nabożeństwo przebaczenia, wybór Chrystusa jako Pana i Zbawiciela, modlitwę o wylanie darów Ducha Świętego i misyjne posłanie, które dotyczy każdego parafianina.

Szczególnym znakiem Bożego działania dla byli liczni członkowie wspólnoty Woda Życia (Warszawa) oraz wolontariusze wspólnot ProMisja (Toruń i Wąbrzeźno), którzy licznie każdego dnia docierali do Grudziądza choćby na jedno nabożeństwo, aby czytać słowo Boże, podzielić się własnym świadectwem i służyć modlitwą wstawienniczą. W czasie misji nie zabrakło również specjalnych nauk dla małżeństw, rodzin, chorych oraz seniorów i tradycyjnych Apeli Maryjnych.

Misje zakończyły się poświęceniem krzyża misyjnego (odnowionego przez wspólnoty drogi neokatechumenalnej oraz artystę pana Ryszarda Kaczora z Grudziądza) oraz wspólnym śpiewem pieśni, mówiącej że każdy dzień jest zwycięstwem, jeśli tylko odda się go w ręce Jezusa.