Bądź na bieżąco

Aktualności

Goźlin: Kardynał Kazimierz Nycz na dożynkach gminnych


Ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, przewodniczył 9 września 2018 roku uroczystej Eucharystii odpustowej, połączonej z dożynkami gminno-parafialnymi w Sanktuarium Matki Bożej w Goźlinie (Mariańskim Porzeczu).

Przed mszą świętą ks. kard. Kazimierz Nycz poświęcił pamiątkowy kamień, który został ustawiony przed kościołem. Zamieszczono na nim złotego orła i tablicę z napisami „Bóg Honor Ojczyzna 1795-1918” – „Pamięci tych, dzięki którym Polska stała się niepodległa. W 100-lecie jej odzyskania wdzięczni Polacy 2018”.

W homilii kard. Nycz nawiązał do kultu Matki Boskiej. Podkreślał również wyjątkowość miejsca, jakim jest sanktuarium w Mariańskim Porzeczu. Duchowny podziękował także rolnikom i sadownikom za ich pracę i trud włożony w uprawę warzyw i owoców. Kardynał poświęcił również wieńce dożynkowe przygotowane przez poszczególne miejscowości.

Po mszy korowód dożynkowy przeszedł do ogrodów przy plebanii. Tam, na scenie, starostowie dożynek Wioletta Marzec z Wicia i Tomasz Lodowski z Zakrzewia przywitali wszystkich świętujących. Po oficjalnych przemówieniach na scenie pojawili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mariańskim Porzeczu z programem słowno-muzycznym. Na scenie wystąpiły również kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich z Wilgi oraz kapela Krzysztofa Staręgi. Dla dzieci przygotowano dmuchane zabawki i basen z piłeczkami.

Tekst i zdjęcia zaczerpnięto z https://egarwolin.pl/artykul/marianskie-porzecze/506545