Bądź na bieżąco

Aktualności

Góra Kalwaria: Przeżyj Wielki Post z Bractwem Męki Pańskiej


W sobotę 13 kwietnia br. o godz. 15.00 Góra Kalwaria przeistoczy się w Nową Jerozolimę a na jej ulicach, jak przed wiekami, odegrane zostanie Misterium Męki Pańskiej. Po raz dziewiąty Góra Kalwaria powróci do swej sarmackiej przeszłości, do wielkopostnej tradycji wspólnego przeżywania Drogi Krzyżowej.

Tradycji zapoczątkowanej już w XVII wieku, kiedy to Góra Kalwaria była najważniejszym sanktuarium pasyjnym na terenie Mazowsza, a na pobliskich Mariankach żył i nauczał św. Stanisław Papczyński, założyciel zakonu marianów i wielki czciciel Chrystusa cierpiącego.

DUCHOWE PRZYGOTOWANIA - COTYGODNIOWA MEDYTACJA SŁOWA BOŻEGO

Członkowie Bractwa Misterium Męki Pańskiej zapraszają wszystkich do duchowego przygotowania do Misterium oraz Paschy poprzez medytację Słowa Bożego. Począwszy od pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu, aż do 13 kwietnia, kiedy to odbędzie się tegoroczne Misterium Męki Pańskiej, co tydzień na stronach kalwaria-mazowsza.org oraz papczynski.pl będzie można przeczytać rozważania do Słowa na poszczególne niedziele Wielkiego Postu. Rozważania są przygotowywane przez członków Bractwa, scenarzystów, aktorów, oraz współpracowników tego dzieła.

MISTERIUM 2019 - WIĘCEJ NIŻ TEATR

Tegoroczne Misterium tak jak dotychczas rozpocznie scena historyczna, odwołująca się do tradycji wpisywania wyroku wydanego na Jezusa do akt miejskich - odczytany zostanie „Dekret Piłata”, pochodzący z 1761 roku. Następnie kilkudziesięciu mieszkańców miasta w strojach jerozolimskiego ludu i dostojników, rzymskich panów i żołnierzy odegra wielkopiątkowe wydarzenia poczynając od Modlitwy Chrystusa w Ogrójcu, wyroku Sanhedrynu na Jezusa, zaparcia się Piotra i sądu Piłata nad Chrystusem, poprzez Drogę Krzyżową, aż do Ukrzyżowania. Zabrzmią przejmujące pieśni, autorstwa poety i pieśniarza Jacka Kowalskiego, napisane specjalnie dla Misterium. W tym roku uczestnicy będą zaproszeni do modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz śpiewu pieśni z polskich Gorzkich Żali, tak, by Misterium było czymś więcej niż spektakl - doświadczeniem duchowym.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu!

Misterium rozpocznie się 13 kwietnia br. o godz. 15.00 na placu przed ratuszem w Górze Kalwarii. 

Dojazd z Warszawy autobusami PKS Piaseczno oraz ZTM 742.