Bądź na bieżąco

Aktualności

70 lat posługi Marianów w Licheniu


Mszy św. przewodniczył ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty księży i braci marianów. W słowie skierowanym do wiernych, kapłan nawiązał do słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych przez papieża-Polaka w 1999 roku, iż „licheńskie sanktuarium jest umiłowane przez Maryję”.

Ks. Binda w homilii powiedział: „Księża marianie są w tym miejscu obecni już od 70 lat. To właśnie te dni, ten czas, kiedy pragniemy w sposób bardziej uroczysty przeżywać ten jubileusz, który z jednej strony jest podsumowaniem wielu lat pracy, ale również rachunkiem sumienia naszej posługi. W tym szczególnym miejscu obecności Maryi, w tym małym obrazku, ale jakże wielkim, ponieważ tutaj w tym miejscu dokonują się wspaniałe rzeczy. Przede wszystkim dokonuje się pascha, dokonuje się przejście, często ze śmierci do życia, ze stanu grzechu do łaski, z ciemności do światła”.

Zwrócił także uwagę na fakt, iż traktując Maryję jak Matkę, winniśmy się w Nią zapatrzeć i naśladować Jej życie: - „Maryja zawsze towarzyszyła Jezusowi, była z Nim zjednoczona, stąd i naszym pragnieniem serca ma być troska o to, by jak najściślej zjednoczyć się z naszym Zbawicielem. Znakiem pobożności maryjnej jest przede wszystkim wierność Chrystusowi oraz kształtowanie swojego życia według Jego Ewangelii”.

Oprawę muzyczną uroczystej Eucharystii dał Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, który też po Mszy św. wykonał specjalny koncert. Galerię z tego wydarzenia można zobaczyć tutaj.