Bądź na bieżąco

Aktualności

60-lecie pracy duszpasterskiej marianów w Grudziądzu


W tym roku przypada 60–lecie pracy duszpasterskiej księży marianów w Grudziądzu. W 1947 roku śp. ks. Franciszek Opieczonek wraz z śp. ks. Aleksandrem Perzem otrzymali misję przyjazdu do miasta celem prowadzenia pracy duszpasterskiej wśród młodzieży i założenia domu zakonnego księży marianów.

To zadanie było tylko z pozoru łatwe. Każdy, kto odrobinę interesuje się historią wie, że wszystkie działania pionierskie nie są sprawą prostą. A tym bardziej w tamtych czasach, kiedy wszystko, co wiązało się z Kościołem było szczególnie utrudnione. Nic dziwnego, ze misja dwóch księży marianów rozpoczynała się niejako w konspiracji.

 

W 1949 roku marianie zamieszkali przy ulicy Kościelnej i nabożeństwa odprawiali w kościele oo. jezuitów, którzy opuścili Grudziądz. Początek duszpasterzowania to katechezy dla uczniów szkół podstawowych i opieka nad ministrantami.

 

Sprawa następna to „zdobycie” kościoła poewangelickiego nad Trynką. Jego powojenna historia była mocno zagmatwana. W 1945 roku kościół został przekazany parafii św. Mikołaja. W czerwcu 1947 roku bezprawnie zajęli go wyznawcy Polskiego Kościoła Narodowego, w październiku tegoż roku świątynię przejęli marianie, ale dwa miesiące później, decyzją Ministerstwa Administracji Państwowej, kościół musieli ponownie zwrócić poprzednim użytkownikom. Świątynia była nie wykorzystywana przez zaledwiw kilkunastu wyznawców Polskiego Kościoła Narodowego, natomiast katolicy w czasie nabożeństw musieli stać na dworze, bo nie mogli się pomieścić w dwóch kościołach.

 

7 sierpnia 1958 roku księża marianie otrzymali klucze do kościoła i natychmiast przystąpili do prac porządkowych i remontowych. Kościół na Trynką stał się „młodzieżowym”. I ta nazwa funkcjonuje do dziś, choć w 1971 roku został mianowany kościołem parafialnym pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Młodzi wówczas ludzie, związani w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych z kościołem przy ul. Mickiewicza, do dziś wspominają, że ich osobowość kształtowała się w cieniu kościoła młodzieżowego. Jest to również pochwała metod duszpasterskich księży marianów.

 

Wszyscy, którzy chcieliby bliżej i szczegółowo zapoznać się z historią marianów w Grudziądzu i parafii pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP, odsyłamy do dwóch okolicznościowych wydawnictw: opracowanej broszurki pt. „50 lat posługi duszpasterskiej w Grudziądzu”, wydanej w 1997 roku oraz historii parafii, autorstwa Tadeusza Rauchfleisza i Zofii Sołtys, która ukazała się w 1996 roku na ćwierćwiecze parafii.

 

 

Uroczystości Jubileuszowe z okazji 60–lecia pracy duszpasterskiej odbyły się 16 czerwca o godz. 10.30. Uroczystej mszy św. przewodniczył przełożony Prowincji Opatrzności Bożej Zgromadzenia Księży Marianów - ks. Paweł Naumowicz MIC.